Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Калькулятор розрахунку ІМТ (індексу маси тіла)

Використовуйте цей калькулятор для швидкого розрахунку ІМТ та ідеальної ваги. Дізнайтесь, чи маєте ви здорову вагу, отримайте детальну інформацію щодо вашого індексу маси тіла

Індекс Маси Тіла

Індекс маси тіла, ІМТ (body mass index, BMI) – показник, котрий відображає результат співвідношення ваги та зросту людини. Він визначає, чи є вага у межах норм, рекомендованих медиками для здорових людей [1]. Альтернативна назва ІМТ– індекс Кетле (Quetelet Index)

Як оцінити отриманий результат для дорослих?

Важливо! Крім ІМТ, розмір талії має величезне значення для визначення нормальної або зайвої ваги.
Читайте про це далі

ІМТ нижче за 18,5: недостатня вага

Можливо, Ви недостатньо добре харчуєтесь або маєте поки що непомітну недугу. Найкращим кроком буде звернутися до свого сімейного лікаря.

ІМТ у діапазоні 18,5–24,9: нормальна, здорова вага

Якщо при цьому ІМТ ви маєте нормальний об’єм талії, артеріальний тиск і нормально розвинені м’язи, то ви – молодець! Продовжуйте рухатися в обраному напрямку, дотримуйтесь здорової дієти та активного способу життя.

ІМТ у діапазоні 24,0 – 24,9: декілька кілограмів до зайвої ваги

При ІМТ у цьому діапазоні вага вважається нормальною, але зрозуміло, що умовний кордон між ІМТ 24,9 та 25 – тобто перехід від нормальної  до зайвої ваги – не може розглядатися самостійно, без врахування особливостей організму і загального стану здоров’я людини. Жоден компетентний лікар не буде оцінювати Ваш стан лише на основі розрахунку ІМТ, не провівши фізичний огляд.

Наведемо приклад з ІМТ = 24. Якщо у людини дуже вузькі тазостегнові кістки і плечі, тонкі кістки рук і ніг та недостатньо розвинені м’язи, то ІМТ 24, мабуть, буде трохи завищеним, щоб вважати вагу здоровою. Якщо ж у людини середні тазостегнові кістки і плечі, середня товщина кісток рук і ніг та добре розвинені м’язи, то вага за умови ІМТ 24 майже напевно буде вважатися здоровою.

Також існує додатковий фактор, який рекомендується розглядати за будь-якого ІМТ, – це обхват талії. Якщо він перевищує 80 см для жінок або 94 см для чоловіків, рекомендоване зниження ваги, незважаючи на зріст та ІМТ. Обхват таліі від 88 см для жінок та від 102 см для чоловіків означає наявність реальної загрози для здоров’я і потребує термінової уваги.

ІМТ у діапазоні 25,0–29,9: зайва вага, граничний стан перед ожирінням

У всіх випадках виявлення зайвої ваги першим вірним кроком буде зміна схеми харчування та режиму фізичної активності. Здорова їжа + спорт – найкращі та найдоступніші ліки. 5, 6.1

ІМТ від 30 та вище: ожиріння

Найкращий спосіб схуднути у випадку ожиріння – це поєднання дієти та фізичних вправ, а також можливе призначення ліків. Зверніться до сімейного лікаря за допомогою та порадою.

Детальніше – у нашому матеріалі Ожиріння – що це таке

Чому розмір талії також має значення

Вимірювання талії – це хороший спосіб перевірити, чи не має людина занадто багато жиру навколо живота. Такий надлишок жиру збільшує ризик розвитку серцевих захворювань, діабету 2 типу, інсульту та деяких видів раку, навіть якщо людина має здоровий ІМТ.

Щоб виміряти талію:

 • Станьте перед дзеркалом. Знайдіть поглядом низ ребер і прощупайте верх кісток тазу. Талія знаходиться посередині між цими точками, на рівні або трохи вище пупка
 • Оберніть сантиметрову стрічку навколо талії, вона має щільно обхватити тіло, але не врізатися в нього. Стійте прямо та дихайне нормально. Не намагайтеся зазирнути на цифри стрічки.
 • Видихніть так, як звичайно, і відмітьте рукою місце замкнення стрічки. Перевірте результат.

Незалежно від зросту або ІМТ, слід спробувати схуднути, якщо обхват талії дорівнює:

 • 94 см або більше для чоловіків
 • 80 см або більше для жінок

Людина має серьозний ризик для здоров’я та потребуює обов’язкової консультації з сімейним лікарем, якщо талія:

 • 102 см або більше для чоловіків
 • 88 см або більше для жінок

ІМТ у дітей

Для дітей і молоді у віці від 2 до 18 років калькулятор ІМТ враховує в першу чергу вік і стать, а також зріст і вагу. Показники ІМТ у дітей виражаються у процентилях: це показує, як ІМТ конкретної дитини порівнюється з середніми показниками для дітей такого самого віку і статі. Наприклад, дівчина з ІМТ 75 процентилей важча за 75 зі 100 інших дівчат її віку.

ІМТ дитини, розраховане за дорослою формулої з урахуванням лише зросту та ваги, буде вводити в оману. Наприклад, значення 23 буде нормальним для дорослої людини, але у дитини 11-12 років це майже точно означатиме наявність зайвої ваги або навіть ожиріння.

Показники калькулятору ІМТ у дитини чи молодої людини :

недостатня вага – 2 процентилі або нижче

здорова вага – між 2 та 91 процентилями
надмірна вага – від 91 до 98 процентилей
ожиріння – 98 процентилей і вище

Вважається, що діти з надмірною вагою мають підвищений ризик різних захворювань, і вони також більш ймовірно матимуть надмірну вагу у дорослому віці.

Зверніться до сімейного лікаря або педіатра, якщо вас турбує вага вашої дитини. Лікар надасть вам відповіді на запитання, поради щодо того, як заохотити дитину бути активною і правильно харчуватися, а за потреби призначить лікування.

Читайте також: Ожиріння у дітей

Обмеження ІМТ у дорослих людей

ІМТ визначає суто співвідношення зросту і ваги людини, тому його розрахунок може бути першим, універсальним і простим кроком для оцінки наявності зайвої ваги у людини. При цьому ІМТ є занадто загальним і не може бути самостійним показником стану здоров’я. Він ігнорує щільність кісткової тканини, щільність м’язів, відсоток жиру в організмі, рівні гідратації і такі виміри, як окружність талії. За визначенням ІМТ не можна припустити, що людина є здоровою або нездоровою.

Отже, ІМТ може показати надмірну вагу, але не може показати, чи має людина саме занадто багато жиру. ІМТ не може визначити різницю між надлишком жиру, м’язів або маси кісток.

Це означає, що:

 • дуже мускулисті дорослі та спортсмени можуть бути класифіковані як люди з надмірною вагою або ожирінням, навіть незважаючи на те, що вміст жиру в організмі доволі низький;
 • дорослі, які ведуть пасивний спосіб життя і не підтримують м’язову масу, з віком можуть залишатьсь в діапазоні «здорової ваги», насправді маючи надлишки жиру;
 • вагітність також вплине на результат ІМТ жінки: він буде зростати в міру збільшення ваги, хоча це жодним чином не означає наявності зайвої ваги чи ожиріння.

Наведемо приклад. Чоловік зростом 180 см і вагою 100 кг має ІМТ 31, що означає ожиріння 1 ступеню. Але об’єм талії в цього чоловіка становить 84 см, жиру у його тілі – близько 13%. Крім того, його артеріальний тиск зазвичай становить близько 110/70, пульс у спокої – 58, загальний рівень холестерину – 168. Чоловік тренується 4-5 разів на тиждень. Отже, лікар, що проводить обстеження цього чоловіка, визначить, що вага 100 кг є здоровою і пояснюється добре розвиненими м’язами, а не ожирінням.

Так само на прийомі у лікаря може бути людина з нормальним ІМТ, але з високим вмістом жиру в організмі, високим кров’яним тиском і високим рівнем холестерину, – отже отже їй потрібно додаткове обстеження та коррекція образу життя та харчування.

Докладніше про це читайте у матеріалі Коли ІМТ відверто “бреше”

Окрім цих обмежень, ІМТ є відносно простим і зручним способом оцінки ваги дорослої людини.

Розлади харчування

Якщо у людини є порушення харчування, результати калькулятора ІМТ не застосовуються. В таких випадках рекомендовано отримати додаткову пораду від сімейного лікаря.

Кому обов’язково потрібно знати власний ІМТ?

 • Вам варто обчислити індекс маси тіла, якщо ви візуально оцінюєте свою вагу, як понаднормову: грамотний контроль за станом здоров’я захистить вас від розвитку багатьох недуг, спровокованих надлишковою масою тіла. Це стосується і батьків, котрі помічають надлишок ваги у дітей: вчасна діагностика ожиріння або ризику його розвитку – найкраща профілактика проблем зі здоров’ям у дитини.
 • Тим, хто вирішив серйозно зайнятися позбавленням від зайвих кілограмів, потрібно розрахувати ІМТ для схуднення. Ви чітко побачите, до якої вагової категорії ви належите зараз, а також власний горизонт – категорію нормальної ваги, до якої слід прагнути.
 • Контроль за ІМТ необхідний людям, котрі мають певні хронічні захворювання. Наприклад, люди з діабетом змушені регулярно контролювати власну вагу, адже її надлишок провокує багато серйозних ускладнень діабету.

Розрахунок ідеальної ваги

Наш калькулятор розрахунку ідеальної ваги призначений лише для інформаційних цілей. Він не може замінити професійну медичну консультацію, діагностику або лікування.

Формула Робінсона

Існує кілька формул розрахунку ідеальної маси тіла; всі вони мають різні обмеження і проблеми. Зокрема, ці формули схильні переоцінювати ідеальну вагу для меншого зросту і недооцінювати її для більш високих людей.8

У нашому калькуляторі використовується формула Робінсона, розрахована на середніх за статурою людей. Вона дозволяє дуже легко отримати ідеальну масу тіла навіть за допомогою загальних інструментів оцінки зросту. Це, наприклад, допомагає при невідкладних медичних станах, коли дозування деяких ліків потрібно розрахувати за ідеальною масою тіла. Але без врахування інших факторів, крім зросту, такий розрахунок можна вважати лише оцінкою. Якщо людина дуже стара, молода, дуже висока або дуже низька, формула не може дати правильних результатів.

Універсальна формула за ІМТ

Автори деяких новіших досліджень пропонують інше рівняння з використанням індексу маси тіла.9 Діапазон здорового ІМТ однаковий для чоловіків та жінок, тому результати застосовуються для всіх. Норма здорової нормальної ваги – ІМТ від 18,5 до 24,9; індекс маси тіла 22 знаходиться в середині цього діапазону і може вважаєтися ідеальним. Найбільші відмінності між старими рівняннями та новішими полягають у діапазоні вищого зросту. Крім того, ідеальне рішення для жінок вважається таким самим, як і для чоловіків при використанні ІМТ, і нове рівняння дозволяє дещо більше ваги у жінок, ніж старіші таблиці.

UA24CO00014