Provagu-org
Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Індекс маси тіла: оцінюємо власну вагу

Індекс маси тіла, ІМТ (Body Mass Index (BMI) – результат співвідношення ваги та зросту людини. Високе значення ІМТ – ознака наявності ожиріння, а занадто низьке може бути симптомом дефіциту маси тіла

Напевно, кожен з нас хоча би раз у житті обмірковував власну вагу. Один вважає себе товстуном, другий весело жартує про те, що хорошої людини повинно бути багато, третій свято упевнений, що вага – це лише косметична проблема, то ж цифри на табло терезів не мають жодного значення.

Але як насправді дізнатися, чи знаходиться ваша вага у «межах пристойності»?

Індекс маси тіла, ІМТ (Body Mass Index (BMI) – перший крок у визначенні, чи маєте ви зайві кілограми. При цьому ІМТ не може використовуватись окремо від таких особливостей людини, як щільність кісткової тканини, щільність м’язів, відсоток жиру в організмі, рівні гідратації, окружність талії тощо. Остаточне визначення зайвої і нормальної ваги для кожної людини має проводити лікар.

Читайте також: Коли ІМТ відверто “бреше”

Індекс маси тіла – результат співвідношення ваги та зросту людини. Високе значення ІМТ –  ознака наявності ожиріння, а занадто низьке може бути симптомом дефіциту маси тіла.

Альтернативна назва індексу маси тіла – індекс Кетле (Quetelet index). Вона походить від імені бельгійського вченого Адольфа Кетле, котрий у 1832-му році вперше запропонував подібний метод оцінки «вагових категорій», котрий напрочуд просто показував, вкладається маса тіла у стандарти, розроблені медиками для здорових людей, чи ні.

Проблема впливу зайвої ваги на збільшення ризику появи серцево-судинних захворювань набула активного розголосу після закінчення Другої світової війни. Саме тоді медики згадали про винахід Кетле та почали активно впроваджувати формулу оцінки ваги у практику.

У 1972-му році вчений Ансель Кіз ввів в ужиток термін «індекс маси тіла», більш зрозумілий для широкого загалу. Саме тому більшість видань на сьогодні використовують саме його. [1]

Індекс маси тіла використовують для скринінгу вагових категорій, котрі можуть призвести до проблем зі здоров’ям, проте пам’ятайте:

ІМТ – це не фактор точної діагностики ожиріння або чітка оцінка стану здоров’я. Величина є суто індивідуальною для кожної окремої людини і може лише сформувати припущення щодо можливих проблем. [2]

Індекс маси тіла: формула

Вирахувати ІМТ дорослої людини доволі просто – скористайтесь автоматичним калькулятором на нашому сайті.

Щоб розрахувати ІМТ власноруч, ретельно виміряйте власний зріст та вагу й використайте формулу:

ІМТ = ВАГА (кг) : ЗРІСТ (м2)

Вагу тіла потрібно розділити на зріст у квадраті, тобто фактично формула виглядає наступним чином:

ІМТ = ВАГА (кг) : (Зріст (м) * Зріст (м))

Наприклад, якщо ваша вага 80 кг, а зріст 170 см:

ІМТ = 80 : (1,7 * 1,7) ≈ 27,68 (кг/м2) [3]

Калькулятор ІМТ

Дуже корисна штука, яка дозволяє швидко дізнатися про власний індекс маси тіла, уникаючи заплутаних математичних підрахунків.  Просто введіть свої значення ваги та зросту у відповідні поля.

Користуючись онлайн-версією розрахунку, вважайте, що існують окремі калькулятори ІМТ для дорослих (від 20-ти років та старше) та дітей і підлітків (від 2-х до 19-ти років). [4, 5]

ІМТ: норма

Існують узагальнені норми індексу маси тіла для різних категорій. Окремо оцінюють ІМТ дорослих та дітей.

Індекс маси тіла для жінок

Лікарі вважають, що нормальний ІМТ жінок складає 18,5-24,9 кг/м2. Значення ІМТ понад 30 кг/м2 може вказувати на наявність ожиріння. [6]

Важливим нюансом є факт, що під час вагітності ІМТ буде зростати пропорційно збільшенню ваги майбутньої мами, то ж використовуйте для розрахунку масу тіла до вагітності. [7]

Читайте також: Ожиріння у жінок

Індекс маси тіла для чоловіків

Дослідження медиків довели, що ІМТ дорослих чоловіків є аналогічним індексу маси тіла дорослих жінок, тобто норма ІМТ для чоловіків також складає 18,5-24,9 кг/м2. [8]

Проте, для вірної оцінки ІМТ представників сильної статі треба володіти повною інформацією про конкретну людину. Чоловіки часто є прихильниками силових тренувань, через що бажана «гора м’язів» додає певну кількість додаткових кілограмів до маси тіла.

Узагальнена формула ІМТ оцінює вагу середньостатистичної людини, не зважаючи на те, чим насправді є надлишкові кіло: жиром чи м’язами. Тому ІМТ спортсменів, особливо професійних бодібілдерів, часто виходить за межі норми, підпадаючи під категорію людей «у тілі», навіть, якщо вміст жиру в організмі є нормальним чи пониженим. 9.1.   Пам’ятайте:  м’язи значно важче, ніж жир.

Спотворення результату оцінки ІМТ може також виникнути у літніх людей, що з віком втрачають м’язову масу. Їх коефіцієнт маси тіла вкладається у норму в той час, коли, насправді, об’єм жиру у тілі є більшим за визначені медиками стандарти. [9.2]

Читайте також: Ожиріння у чоловіків

Категорії ІМТ

Узагальнені категорії норм та відхилень від них демонструє наступна ІМТ-таблиця:

  • Ожиріння: діапазон від 30 до 39,9 кг/м2.
  • Понаднормова вага: діапазон від 25 до 29,9 кг/м2.
  • Нормальний індекс маси тіла: діапазон від 18,5 до 24,9 кг/м2.
  • Недостатня вага: ІМТ нижче за 18,5 кг/м2. [10]

Індекс маси тіла у дітей

ІМТ дітей – окрема категорія. Для підрахунку використовується та сама формула, проте норми ІМТ дітей мають багато варіацій в залежності від віку та статі дитини.

Медики провели величезну кількість дослідів, які довели, що у дошкільному віці ІМТ дитини знижується, а у більш зрілому віці – підвищується. Тобто, ІМТ для підлітків має значні відмінності від даних щодо малят.

Динаміка змін, відображена у графіках та діаграмах, котрі створені на базі дослідницької праці медиків, визначається за допомогою особливої шкали процентілей (percentile).

Порівнюючи результат підрахунку ІМТ дитини з графіком, який складений з урахуванням статистичних даних дітей певної статі та віку, можна легко визначити, чи знаходиться ІМТ вашої дитини у зоні ризику.

Узагальнена таблиця ІМТ, складена для дітей, вміщає наступні категорії:

  • Понаднормова вага: 95 та більше процентілей.
  • Група ризику появи понаднормової ваги: від 85 до 95 процентілей.
  • Нормальна вага: від 5 до 85 процентілей.
  • Недостатня вага (дефіцит маси тіла): менше 5 процентілей. [11]

12

Читайте також: Ожиріння у дітей

Пандемія ожиріння

Чому ми приділяємо питанню зайвої ваги стільки часу та уваги? Насправді, надлишкові кіло у більшості людей по всьому світу давно вже стали справжньою, досить загрозливою для здоров’я та навіть життя проблемою.

За даними Національного інституту здоров’я (National Institutes of Health, NIH) як мінімум двоє з трьох дорослих людей мають понаднормову вагу, а кожен третій дорослий страждає на ожиріння. Проблеми з ожирінням також спостерігаються у 17% дітей віком від 2-х до 19-ти років. [13]

У США ожиріння вже набуло статусу епідемії, а надлишок ваги став основним летальним фактором серед людей з серцево-судинними захворюваннями та цукровим діабетом. [14]

Україна, хоч і не є лідером у цій сфері, проте українці, порівняно з минулими роками, теж «погладшали».

Станом на 2020 рік серед жінок лише 44% мають нормальну, з точки зору медиків, вагу. 35% українок володіють надлишковими кілограмами. Ожирінням страждають більше ніж 18% жінок країни, а крайня його ступінь виявлена у 1%.

Серед чоловіків нормальна вага ще менш «популярна». Близько 41% українців вкладаються у межі норми, але більше чоловіків, все ж таки, мають надмірну вагу – їх кількість складає понад 45%. На ожиріння страждають близько 13% чоловіків, а крайня його ступінь відмічена у 0,4%. [15]

Читайте також: Ожиріння у чоловіків

Саме тому ретельний контроль за вагою, частиною якого є регулярний ІМТ-розрахунок, є одним з головних засобів дбайливого піклування про власне здоров’я.

Важливо!
Якщо ви використовуєте для роботи на комп’ютері чи смартфоні латинку, запит на кшталт «indeks masi tіla» буде вірно оцінений пошуковою системою, що автоматично визначить сенс фрази. «Інтелектуальний» пошуковик скерує вас на україномовні сайти зі згадуванням індексу маси тіла. Якщо ж ви намагаєтеся знайти індекс маси тіла, використовуючи скорочення «IMT» латинкою, пошукова система, скоріше за все, вас не зрозуміє. Сформуйте запит іншим чином або використовуйте версію «Body Mass Index» чи «BMI» для пошуку англомовних тематичних ресурсів.

UA24CO00071