Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Ожиріння 3 ступеня

Ожиріння 3 ступеня – це надмірне збільшення маси тіла, яке супроводжується значними жировими відкладеннями та збільшенням ІМТ до 40-49.9

Надмірне збільшення маси тіла, яке супроводжується значними жировими відкладеннями, класифікують як ожиріння. Від 1-ї до 3-ї ступеня ожиріння накопичення жирових мас відбувається поступово, і якщо вчасно не звернутися за допомогою до лікарів, стан людини з часом суттєво погіршується, оскільки надлишки жиру провокують розвиток супутніх небезпечних захворювань.

Для діагностики ожиріння 3 ступеня використовують формулу ІМТ (індексу маси тіла). Для цього потрібно масу тіла (в кілограмах) розділити на квадрат зросту (у метрах). Якщо отриманий результат знаходиться в межах 40-44,9, можна говорити про наявність ожиріння 3 ступеня.1

Розрахувати індекс маси тіла можна за допомогою калькулятора ІМТ

Читайте також:
Що таке ожиріння
Які бувають ступені ожиріння

Причини ожиріння 3 ступеня

Поява надлишків жирових відкладень залежить від наявності ряду факторів.

  • Порушення режиму харчування. Містить у собі часті та рясні перекуси, переважно жирної, гострої, солоної їжі, випічки, фаст-фуду, солодощів. Також появі зайвої ваги сприяють солодка газована вода та алкоголь.
  • Низька фізична активність. Сидяча робота, відсутність регулярних фізичних навантажень провокують збільшення жирових накопичень.
  • Ненормований сон, часті стреси, які супроводжуються “заїданням” проблем висококалорійною їжею.
  • Порушення в роботі ендокринної системи.
  • Спадкова схильність до ожиріння.
  • Прийом препаратів, що сприяють накопиченню жиру (гормональних, протизаплідних, психотропних).2

Поєднання двох і більше факторів призводить до відкладення надлишків жиру як підшкірно, так і на внутрішніх органах (так зване вісцеральне ожиріння).

Симптоми ожиріння 3 ступеня

Для ожиріння 3 ступеня характерне значне збільшення об’єму талії, стегон, грудей, обличчя. У людини з’являється друге (а іноді третє) підборіддя, “фартух” на животі може звисати великою складкою, також у чоловіків зростає жировий прошарок в області грудей. У деяких випадках місця надмірних жирових відкладень стають неприродно пухкими та набувають характерної рихлості.

Велика вага впливає на ходу і рухи: вони стають незграбними, повільними, під час ходіння людина переступає з ноги на ногу, розгойдуючи тіло. Це супроводжується задишкою та високим потовиділенням, яке загрожує попрілостями та екземами на шкірі в області складок.

Крім того порушується робота органів дихання, внаслідок чого організм не отримує кисень у потрібній кількості. Це призводить до слабкості, сонливості, високої стомлюваності. Нерідкі випадки апное (зупинки дихання) уві сні.

Чим небезпечне ожиріння 3 ступеня

Давньогрецький цілитель Гіппократ зазначав у своїх трактатах, що ймовірність раптової смерті в огрядних людей вище, ніж у худих. Його спостереження через роки були підтверджені сучасною медициною.

Надмірна вага приносить із собою безліч проблем зі здоров’ям. Ось лише деякі з них.

  • Психологічний дискомфорт, пов’язаний як із фізичними незручностями, так і з комплексами з приводу своєї зовнішності.
  • Проблеми з опорно-руховим апаратом, що супроводжуються болями в суглобах ніг та хребті. Надалі може розвинутись остеоартроз, люмбаго, деформація шийки стегна.
  • Порушення функцій серцево-судинної системи, що призводить до розвитку гіпертонії, синдрому Піквіка (дихальної недостатності), бронхіальної астми.
  • Порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються запорами, печією, почуттям нудоти. Згодом це може призвести до появи запалення кишківника, панкреатиту, холециститу.
  • Зростає ризик внутрішньочерепної гіпертензії, інсульту, невропатії шкірних нервів стегон (синдром Бернгардта-Рота).
  • Дисфункція репродуктивної системи.
  • Проблеми зі шкірою: варикоз, лімфатичні набряки, формування карбункулів, целюліт, грибкові або бактеріальні попрілості.3

Відсутність правильно підібраного комплексу заходів, спрямованого на зниження ваги, призводить до прогресування супутніх захворювань і погіршення стану людини.

Чи можна вилікувати ожиріння 3 ступеня?

Досить часто люди з надмірною вагою вважають, що не можуть позбутися зайвих жирових накопичень. Ця думка помилкова: сучасна медицина пропонує різноманітні методи боротьби з ожирінням, які дозволяють не тільки знизити вагу, але й привести її в норму.

Своєчасне та раннє звернення по допомогу до фахівців значно підвищує шанси на успіх. При цьому важливо розуміти, що лікування ожиріння – це досить довгий та трудомісткий процес, який потребуватиме від вас дисциплінованості та самообмеження.

Лікування ожиріння 3 ступеня складається з декількох етапів:

  • стабілізація маси тіла, за якої не росте показник ІМТ;
  • зниження ІМТ до 10% від початкового значення внаслідок внесення змін до образу життя. Це дозволить зменшити ризик розвитку ускладнень супутніх захворювань;
  • нормалізація маси тіла.

Оптимальною методикою лікування при ожирінні 3 ступеня вважається поступове зниження ваги по 0,5-1 кг на тиждень протягом 4-6 місяців з утриманням набутих результатів. Це дозволяє позбутися від 5% до 15% жирових відкладень без ризику рецидиву.4

Для того, щоб скласти комплекс заходів для зниження ваги, лікарі призначають всебічну діагностику, яка передбачає консультації у терапевта, дієтолога, ендокринолога, кардіолога, хірурга, психотерапевта. На підставі результатів аналізів діагностується тип ожиріння, виявляються супутні захворювання, а потім складається план лікування. Воно може бути немедикаментозним, медикаментозним або хірургічним.

Більше інформації – у матеріалі «Лікування ожиріння»

Немедикаментозне лікування

Немедикаментозне лікування включає в себе корекцію харчової поведінки.  Дієтолог розробляє спеціальну дієту, виходячи з індивідуальних потреб людини з ожирінням 3 ступеня. Вона складається таким чином, аби в меню входили низькокалорійні, але ситні продукти. При цьому кількість калорій має становити дефіцит в межах 500-750 ккал на добу – це дозволить уникнути відчуття голоду та водночас запустити в організмі механізм перетворення жирових відкладень в енергію. Приймати їжу слід невеликими порціями з інтервалом в 2,5-3 години.

Категорично протипоказано самолікування дієтами для швидкого схуднення: вони не враховують індивідуальних особливостей людини та зазвичай призводять до повторного набору ваги за деякий час.

Важливе значення у лікуванні ожиріння 3 ступеня має питний режим. Вживання склянки чистої води перед кожним прийомом їжі знижує відчуття голоду, завдяки чому людина насичується навіть невеликими порціями.

До комплексного лікування також входить модифікація фізичної активності.  Навантаження підбирається за принципом зростання, щоб уникнути надмірної перевтоми та, як наслідок, – зниження оптимістичного настрою пацієнта. На початковому етапі це можуть бути піші прогулянки 3 рази на тиждень по 30 хвилин. За деякий час тривалість прогулянок збільшується до 45 хвилин, а їх частота – до 5 разів на тиждень. Далі в програму включають плавання або аквааеробіку, йогу, заняття з гантелями та ін.

Медикаментозне лікування

Медикаментозне лікування передбачає прийом спеціальних препаратів (лікарські засоби для лікування ожиріння: таблетки, ін’єкції тощо), що сприяють зниженню апетиту, контролюють метаболізм і знижують всмоктування жирів. Цей тип лікування зазвичай комбінується з немедикаментозним.

У разі низької ефективності попередніх методів лікар може порекомендувати хірургічне лікування ожиріння 3 ступеня. Баріатрична хірургія виконується на шлунково-кишковому тракті та дозволяє знизити кількість споживаної їжі та збільшити при цьому витрату жирових запасів. Оптимальними варіантами є шлункове шунтування і накладення регульованого кільця шлунка. Хірургічне втручання призначається після всебічного обстеження та за відсутності протипоказань.5

UA24CO00012