Provagu-org
Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Профілактика та лікування дитячого ожиріння

Проблема дитячого ожиріння, що набуває все більшої загрози в світі, вирішується вчасно проведеною профілактикою та лікуванням. Це поєднання формування здорового способу життя, а також, у разі необхідності, медикаментозної терапії

Межа між пухким милим малям та дитиною з ожирінням є доволі тонкою. Адже дорослі зазвичай чекають, коли дитина виросте та зайва вага «випарується» сама по собі. Доки ж це не сталося, продовжують годувати її, «лікуючи» усі недуги смачненькими наїдками.

І саме оцей «бабусин» підхід – головне, аби дитина не була голодною, –  часто-густо стає причиною спочатку появи пари-трійки зайвих кілограмів, а згодом й ожиріння, котре протягом тривалого часу може лишатися не діагностованим.

Профілактика появи зайвої ваги та розвитку ожиріння у дітей

Межа між пухким милим малям та дитиною з ожирінням є доволі тонкою, а тому не лінуйтеся перевіряти її вагу та порівнювати з нормою

Зайва вага у дітей майже ніколи не з’являється сама по собі. Звичайно, генетика, прийом певних ліків, високий рівень стресу та відсутність доступу до майданчиків, де можна добряче порухатися, додає проблем. Проте основними факторами появи надлишкової ваги у дитячому віці лишаються неправильне харчування та низька фізична активність.

І, найголовніше, дитяче ожиріння тягне за собою низку серйозних недуг – таких самих, як і при ожирінні у дорослих. Якщо врахувати тендітність ще не остаточно сформованого організму, можна впевнено сказати, що наслідки появи зайвої ваги у дітей можуть бути набагато складнішими. Прикладів є достатньо.

  • Більшість дівчат-підлітків із зайвою вагою та ожирінням найбільше переживають за зовнішній вигляд. Проте проблема впливу ожиріння на дівчат є набагато більш ґрунтовною. Дівчинка-підліток із зайвою вагою рано чи пізно стане дорослою жінкою із зайвою вагою. А здорова статура – запорука можливості безпечного та природного народження дітей. Мало хто замислюється над цим у 10-12 років, але згодом зайва вага у дівчинки таки стане причиною можливості розвитку патологічних станів під час спроб завагітніти, вагітності та пологів.1
  • Зайва вага у хлопчика є не менш загрозливою. Крім проблем з низькою самооцінкою і депресією через зовнішність та булінг з боку однолітків, хлопчик із зайвою вагою передасть у спадок чоловіку із зайвою вагою проблеми зі статевим життям та фертильністю. Чоловіки з ожирінням частіше страждають на еректильну дисфункцію плюс демонструють низький рівень кількості та понижену рухливість сперматозоїдів.2

Як запобігти появі зайвої ваги у дітей

Основна роль у профілактиці дитячого ожиріння покладається на батьків та родичів. Саме вони змалку повинні прищеплювати дитині поняття здорового харчування, обмежувати доступ до шкідливої їжі, створювати умови для активного проведення часу, скорочуючи термін перебування біля екранів гаджетів, та забезпечувати повноцінний сон.

Здорове харчування

Харчові звички дитини формують дорослі. Тож треба робити це правильно!

  • Забезпечте постійну присутність на столі свіжих овочів, фруктів, продуктів з цільного зерна.
  • Якщо у дитини немає проблем з лактозою, включайте до раціону нежирне молоко або молочні продукти (сири, йогурти).
  • «Пригощайте» дітей протеїном у вигляді нежирного м’яса, птиці, риби, сочевиці, бобів.
  • Навчіться самі та навчіть дітей пити достатньо води (не газованої солодкої, а чистої питної).
  • Введіть чіткі обмеження вживання солодких напоїв, цукру та продуктів з насиченими жирами.

Фізична активність

Зробіть активним власний день – і діти забажають рухатися з вами нарівні

Візьміть за звичку проводити з дитиною більше часу у русі.

  • Діти повинні бути активними не менш ніж годину на день.

Крім профілактики ожиріння, активне проведення часу додає бонусів для здоров’я. Рух зміцнює кістки, знижує артеріальний тиск, зменшує рівень стресу та напруження, підвищує самооцінку.

Пам’ятайте! Діти копіюють дорослих. Зробіть активним власний день і спостерігайте, як діти забажають рухатися з вами нарівні!

Мінімум гаджетів

Від телевізорів, планшетів, смартфонів нині нікуди не подінешся. Але дорослі у змозі значно скоротити «побачення» дитини з гаджетами.

  • Обмежте час на телевізор, відеоігри та інші електронні розваги максимум до 2 годин на день. Але не чекайте від дитини свідомої самостійності: вигадуйте спільні ігри та пригоди –  приклад дорослих завжди надихає на позитив.

Цікаво, що Американська академія педіатрії взагалі не рекомендує перегляд телевізору та інших відеогаджетів дітям віком до 2 років.

Повноцінний сон

Як ви поводитеся, коли не виспалися? Мляво тулитеся до дивану та постійно налягаєте на смачненьке, аби набрати сил? Точнісінько так само поводиться й невиспана дитина. Саме тому слідкуйте за розпорядком дитячого дня.

  • Здоровий сон у повному обсязі – ефективна профілактика ожиріння.

Профілактика подальшого розвитку ожиріння у дітей із надлишковою вагою

Якщо дитина вже володіє певною кількістю зайвих кіло, задача близьких – знизити швидкість набору ваги за умови збереження нормальних темпів росту та розвитку.

До речі! Спеціалісти суворо забороняють самотужки застосовувати будь-які дієтичні схеми для зниження ваги у дітей. Будь-які серйозні харчові обмеження повинні рекомендувати виключно лікарі після ретельного аналізу ситуації.3

Позбавлення від зайвої ваги та лікування дитячого ожиріння

Будь-які дієтичні схеми для зниження ваги у дітей повинні рекомендувати виключно лікарі після ретельного аналізу ситуаці

Як саме дізнатися: має дитина надлишкову вагу чи вже страждає на ожиріння?

Метода оцінки дитячої ваги є більш складною, ніж аналіз ваги дорослого. Обидві категорії оцінюють за індексом маси тіла (ІМТ), котрий отримують, розділивши вагу на зріст у квадраті. Проте норми значення ІМТ для дітей не збігаються з нормами ІМТ для дорослих, вони засновані на окремій вибірці даних, що включає в себе зведену статистику щодо ваги дітей в залежності від віку і статі (дитяча вага впродовж періоду росту має здатність змінюватися доволі непропорційно). Отримані дані зведені у графічну шкалу специфічних одиниць виміру – процентілей, розділену на відповідні зони для різних діапазонів значення ІМТ дитини.

Встановлено наступні межі:

  • ризик наявності надлишкової ваги: ІМТ від 85 до 95 процентілей;
  • надлишкова вага (ожиріння): від 95 процентілей та вище.4

Конкретний діагноз «ожиріння» дитині може поставити лише лікар після докладного вивчення усіх даних, адже статура дитини може не вписуватися у рамки стандартних норм оцінки ваги.

Докладніше у статті: «Індекс маси тіла: оцінюємо власну вагу»

Лікування обох станів включає стандартний набір рекомендацій:

  • здорове харчування;
  • фізична активність.

Якщо є традиційні методи не діють, лікарі можуть доєднати до терапії медикаментозне лікування.5

Секрети Полішинеля

Крім загальних рекомендацій щодо харчування та спорту, не забувайте про побутові прийоми, які здатні покращити «відносини» із набором дитиною зайвої ваги.

  • Контролюйте розмір порцій. Нехай під рукою буде «відкалібрований» посуд, аби випадково не перебільшити бажаний обсяг харчів.
  • Відкиньте звичку нагороджувати дитину їжею за досягнення та успіхи! Віднайдіть альтернативні способи заохочення – нехай це буде спільна прогулянка, поїздка на велосипедах, похід у кіно тощо.6
UA24CO00032