Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Ожиріння у дітей

Дитяче ожиріння – одна з глобальних проблем століття. Через зайві кілограми у дітей і підлітків виникають складнощі зі здоров’ям, що раніше вважались віковими: підвищений кров’яний тиск, високий рівень холестерину в крові, діабет 2-го типу. 1
Крім проблем зі здоров’ям, через надмірну вагу діти відчувають психологічний дискомфорт, мають занижену самооцінку, страждають через невпевненість у собі, що створює сприятливий ґрунт для депресії.

Кількість дітей, які мають надмірну вагу, зростає рік від року. Причому, якщо раніше ожиріння вважалось хворобою мешканців країн з розвиненою економікою, зараз в країнах з низьким і середнім рівнем доходу його виявляють на 30% частіше. Закономірно, що ситуація в містах значно гірша за ситуацію в сільській місцевості.

З 1975 року поширеність надлишкової маси тіла серед дітей і підлітків зросла втричі.2.1 За статистикою 2016 року ожиріння діагностували у 340 мільйонів дітей і підлітків віком 5-19 років.2.2 За даними 2019 року зайві кілограми мали 38,2 мільйони дітей віком до 5 років.2.3

Проте, не всі діти, маса яких відрізняється від вікової норми, мають надлишкову вагу. У деяких дітей розміри тіла більші за середні. Діагноз ставлять після розрахунку індексу маси тіла (вага в кілограмах, розділена на квадрат росту) та порівняння зі стандартами Всесвітньої організації охорони здоров’я. Для кожного віку ВООЗ розробила стандарти ІМТ. Окремо для хлопців і дівчат.3

Причини дитячого ожиріння

Нездорові звички 4

До збільшення ваги призводить регулярне вживання висококалорійної їжі (фаст-фуду, цукерок, десертів чи випічки) і напоїв, що містять велику кількість глюкози (включаючи фруктові соки і напої-енергетики). Якщо до високого вмісту цукру, солі та жирів у раціоні додаються недостатня рухова активність і сидячий спосіб життя (тобто дитина спалює менше калорій, ніж вживає), ризик ожиріння зростає. Діти, які не виявляють інтересу до спорту і рухливих ігор, з високою ймовірністю наберуть вагу. Коли малеча або підліток проводить за гаджетами, комп’ютером або перед телевізором занадто багато часу, проблема ускладнюється. До того ж, в телешоу часто трапляється реклама нездорової їжі.

Соціально-економічний фактор

Низький дохід, відсутність розвиненої інфраструктури в районі проживання теж можуть стати причинами набору ваги: доступ до фітнес-клубу чи обладнаних місць для занять спортом відсутній, а умови життя формують неправильні харчові звички (закуповується висококалорійна їжі тривалого зберігання: напівфабрикати, крекери, чіпси і печиво), результат – зайві кілограми.

Генетична схильність, спадковий фактор

У дитини, чиї батьки схильні до повноти, ризик набрати вагу є вищим, ніж у дитини, чиї батьки важать у межах норми. Повногеномні асоціативні дослідження, що проводяться з 2006 року, виявили більше 50 генів, пов’язаних з ожирінням.5 На думку вчених сімейна схильність до ожиріння має найбільший вплив на індекс маси тіла в дітей віком до 10 років. Переважно досліджували вплив генів матері та батька, проте є підтверджені дані щодо кореляції з ваговим статусом бабусь і дідусів.6

До факторів, що підвищують ризик набору зайвих кілограмів, відносять штучне або коротке (до 6 місяців) грудне вигодовування.7

Ожирінням супроводжуються генетичні аномалії, такі як синдром Дауна8, Лоуренса-Муна-Бідля9, Коена10, Прадера-Віллі11, і хвороби ендокринної системи (вроджений гіпотиреоз12, синдром Іценко-Кушинга13 (стан, при якому в організмі виробляється надмірна кількість кортизолу), гестаційний діабет14 (набутий діабет у матері під час вагітності).

Медикаменти 15

Деякі лікарські препарати підвищують ризик розвитку ожиріння. До них відносяться кортикостероїди (преднізолон, дексаметазон), літій, амітриптилін, пароксетин, габапентин і пропранолол тощо.

Психологічні чинники і емоційне потрясіння

Будь-який стрес – особистий, батьківський або сімейний – може привести до переїдання і, як наслідок, збільшення ваги. Деякі діти не тільки “заїдають проблеми”, але й борються з нудьгою за допомогою їжі, або втрачають контроль над тим, скільки їдять.16 Недосипання також може викликати гормональний дисбаланс, який призводить до підвищення апетиту.

Наслідки дитячого ожиріння

До яких наслідків може призвести ожиріння у дитини?

Навіть при невеликих навантаженнях у дитини з надмірною вагою з’являється задишка. За статистикою у таких дітей частіше зустрічається астма17, високою є ймовірність розвитку уві сні обструктивного апное18 (серйозного розладу, при якому дихання дитини неодноразово зупиняється і знову відновлюється під час сну).

Діти і підлітки, які страждають на ожиріння, швидше втомлюються, потерпають від закрепів.

«Бонусом» до зайвих кілограмів йдуть жирна шкіра, вугрі, розтяжки на стегнах і животі; відкладення жирової тканини в області грудей (особливо неприємною ця проблема є для підлітків чоловічої статі). У дівчат, схильних до повноти, бувають нерегулярні менструації 19, у юнаків – крипторхізм або недорозвинення пеніса20.

Надмірна вага – це додаткове навантаження на суглоби і скелет. Дитина може відчувати сильні болі. У запущених випадках ожиріння призводить до зсувів кісток, травм стегон, колін і спини. 21

Ожиріння – один з чинників, що призводять до неалкогольної жирової хвороби печінки22 (накопичення в печінці жирових відкладень). Небезпека цієї хвороби в тому, що протікає вона безсимптомно, а призводить до рубцювання і пошкодження цього життєво важливого органу.

Повні діти мають схильність до підвищеного артеріального тиску (артеріальної гіпертензії), стенокардії, хвороб органів черевної порожнини (панкреатиту, хронічного холециститу, геморою).

При незбалансованому харчуванні підвищується холестерин, що сприяє накопиченню бляшок в артеріях, і в майбутньому може призвести до закупорки артерій. Порушення обміну речовин може стати причиною цукрового діабету 2-го типу.23

Через ожиріння погіршуються фізичне, соціальне та емоційне благополуччя дитини. Однолітки нерідко знущаються над огрядними дітьми, що веде до зниження самооцінки і підвищує ризик депресії в майбутньому. Дівчинці або хлопчикові з ожирінням бажано відвідувати психолога, щоб уникнути серйозних психологічних проблем.

Без корекції причин ожиріння зберігається в підлітковому і дорослому віці. Більшість дорослих людей з ожирінням мали проблеми із зайвою вагою в дитинстві.

Профілактика дитячого ожиріння

Не допускати накопичення зайвої ваги набагато дієвіше, ніж мати справу з наслідками. Профілактика ожиріння у дітей включає складання збалансованого раціону, пропаганду здорового способу життя з необхідним рівнем фізичної активності. Якщо ж дотримання превентивних заходів не призводить до позитивних результатів, слід звернутися до фахівця, що спостерігатиме дитину та призначить відповідне лікування.

UA24CO00058