Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Аліментарне ожиріння. Сила поганої звички

Як часто ви наїдаєтеся до стану, коли хочеться розстібнути ґудзик на штанях? Якщо ви не можете зупинитися, поки від з’їденого не стане важко дихати – ця стаття для вас

Що не так з переїданням

Переїдання – не настільки невинна звичка, як може здатися на перший погляд. Вживання більшої кількості калорій, ніж витрачає організм, призводить до аліментарного ожиріння.1 Це серйозне захворювання, яке може викликати діабет 2-го типу, хвороби серця, високий тиск, артрит, безпліддя, деякі види раку тощо.2

А що спричиняє постійний перебір з калоріями? Переїдання. Тож давайте розкладемо шкідливу звичку по поличках.

Що відбувається з тілом, коли ми переїдаємо

  • Переїдання змушує шлунок розширюватися за межі своїх природних розмірів. Роздутий шлунок тисне на інші органи. Через це ви почуваєтеся втомленим, млявим чи сонним. Ваш одяг здається вам затісним (і зовсім не тому, що тканина «сіла» під час прання J ).
  • Ваші органи змушені працювати у позаштатному режимі. Вони виділяють зайві гормони – ферменти для розщеплення їжі.
  • Щоб переварити їжу, ваш шлунок виробляє хлоридну кислоту. Якщо ви переїдаєте, кислота може потрапити у стравохід та викликати печію. Найбільше печія «полюбляє» жирну їжу, наприклад, піцу на чізбургери.
  • Ще ваш шлунок виробляє газ, який спричиняє неабиякий дискомфорт.
  • Ваш метаболізм пришвидшується, щоб спалити зайві калорії. Через це ви відчуваєте жар, спітніння, а інколи навіть запаморочення.3

Чим загрожує переїдання

Коли ми їмо, наше тіло використовує частину спожитих калорій для отримання енергії. Решта накопичується у вигляді жиру. Споживання більшої кількості калорій, ніж ваш організм здатний використати, може призвести до аліментарного ожиріння.

Переїдання, особливо нездоровою їжею, може вплинути на травну систему. Травні ферменти у нашому організмі не безкінечні – їх кількість обмежена. Тому чим більше їжі ви з’їдаєте, тим повільніше вона перетравлюється. Якщо ви переїдаєте часто, тіло не встигатиме переробляти їжу. Вона довше залишатиметься у шлунку та, швидше за все, перетвориться на жир.

Переїдання може вплинути на ваш сон. Цілодобовий годинник, який керує циклами сну, змушує ваші гормони сну та голоду підніматися та опускатися впродовж дня. Переїдання може порушити цей ритм, і ви гірше спатимете.4  А хронічний «недосип», як відомо, провокує неконтрольований апетит. Як результат, знову ж таки, ожиріння.

Читайте також: 9 основних причин ожиріння

Як зрозуміти, що я переїв

Після їжі прислухайтеся до свого організму. Якщо ви почуваєтесь, наче надута повітряна кулька, відчуваєте, що ваш шлунок загазований та набряклий – це дзвіночок про те, що ви з’їли забагато.5

Неспроможність зупинитися під час їжі може натякати на психогенне переїдання. Його симптоми – швидке поглинання їжі, часті перекуси на самоті чи неможливість завершити поїдання їжі, коли ви вже ситі.6 Якщо ви впізнали себе, варто звернутися до лікаря та разом з ним знайти баланс у вашому харчуванні.

Чи можу я випадково переїсти

Можете. Коли ви дивитесь телевізор, не звертаєте увагу на те, що їсте, тому легко можете помилитися з розміром порції. І це не дивно – коли на екрані напружений момент, рука сама тягнеться за попкорном!

Центри з контролю та профілактики захворювань в США радять класти закуски у контейнер чи тарілку перед початком перегляду, щоб не з’їсти більше запланованого. Також краще не перекусувати просто з пакету чи упаковки.7 А ще краще – раз і назавжди позбутися звички їсти у супроводі телевізору, телефону, комп’ютера тощо.

Читайте також: Лікування ожиріння

Як не переїдати

  • Їжте з розумом. Слідкуйте за розміром порцій. Уникайте оброблених продуктів, якими можна легко переїсти.
  • Наповніть раціон фруктами та овочами. Вони і забезпечать організм клітковиною, і наситять між прийомами їжі. Коли ви переб’єте апетит фруктом, вам вже не захочеться з’їсти шоколадку.
  • Їжте з глибокої тарілки, а не з мілкої. Так легше контролювати розмір порції.
  • Коли їсте, зосередьтесь лише на страві. Ніяких гаджетів – пам’ятаєте? Так ви одразу помітите, коли наїлися. Затямте: спочатку обід, потім – стрічка Фейсбуку!
  • Ще один спосіб вчасно помітити ситість – їсти повільно та відкладати виделку, коли жуєте.
  • Пийте воду перед, під час та після їжі (деякі дієтологи проти запивання їжі, але якщо це допоможе позбутися переїдання та врятує від аліментарного ожиріння, варто спробувати).
  • Плануйте страви заздалегідь.
  • Спробуйте вести щоденник їжі та записувати туди набуті позитивні чи негативні звички. Будь-яку проблему легше вирішити, коли прописуєш її на папері!8

Отже…

Звичка переїдати – дуже шкідлива. Вона призводить до ожиріння, яке викликає проблеми з серцем, нирками, діабет та інші захворювання. Аліментарне ожиріння – не вроджене, а набуте захворювання. Отже, його можна уникнути, уважніше ставлячись до свого тіла. Якщо ви помічаєте за собою схильність до переїдання, варто передивитися свої харчові звички самостійно чи з лікарем. І буде вам струнке щастя!

UA24CO00055