Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Психосоматика зайвої ваги

Іноді причиною зайвої ваги є не спадковість, не розлад ендокринної системи, не харчові звички і навіть не малорухливий спосіб життя, а емоції, комплекси або приховані фобії. Це про психосоматичні причини ожиріння. Як це пов’язано і як цього позбутися

Психосоматика – це…

З позиції психосоматики будь-яка патологія, що розвивається в організмі, зумовлена невирішеною психологічною проблемою.1 Організм реагує на потрясіння або пригнічений емоційний стан. Спочатку відбуваються функціональні порушення, які легко коригуються усуненням причини. Згодом, якщо проблему не вирішено, починаються патологічні зміни в роботі органів і систем.

Психологи пояснюють цей феномен тим, що неврегульований внутрішній конфлікт, ситуація, яка глибоко травмувала людину, але «загоїлася» абияк, не зникають, прописуються у підсвідомості і лишаються там. Згодом внутрішня дисгармонія запускає деструктивні процеси. Починаються негаразди зі здоров’ям, зокрема, розлад харчової поведінки, посилення метаболічних порушень, що в подальшому може призвести до розвитку стійкого до дієт ожиріння, яке потребуватиме комплексного лікування.

Психосоматика ожиріння

На думку фахівців з інституту психоаналізу Чикаго існує прямий взаємозв’язок між процесами споживання і засвоювання їжі та емоціями. До дослідження було залучено 10 000 учасників.1 Вчені статистично підтвердили, що переїдання в більшості випадків викликано психоемоційним напруженням.

Психосоматику зайвої ваги пов’язують з такими психологічними проблемами:

  • занижена самооцінка;
  • небажання подобатись протилежній статі;
  • дефіцит уваги;
  • бажання підвищити свою значимість тощо.

Зупинимося ж на кожній з проблем детальніше

Їжа стає способом отримати порцію позитиву: людина їсть, щоб відчути щось схоже на щастя

Причиною набору ваги може стати відчуття власної неповноцінності. Людина підсвідомо бажає стати крупнішою, займати більше простору, щоб її помітили і оцінили – внаслідок чого починає їсти без міри. Іншим поясненням нездорового апетиту в людей з комплексом неповноцінності є більша сприйнятливість до відчуття голоду.3

Харчі стають «ліками» від стресу.2 Смачна і, зазвичай, шкідлива трапеза, в короткостроковій перспективі викликає сплеск радості (активує вироблення гормону щастя дофаміну та апоїдів4), а в довгостроковій – призводить до збільшення ваги, оскільки людині незабаром знадобиться нова порція «допінгу». Цьому існує наукове пояснення: вісь гіпоталамус-гіпофіз-надниркові залози у відповідь на стрес вивільняє кортизол3, а кортизол посилює апетит і тягу саме до нездорової їжі.

На переїдання штовхає і нудне, нецікаве життя, відсутність у повсякденні яскравих моментів або звичайних маленьких приємностей. Їжа стає способом отримати порцію позитиву. Людина їсть, щоб відчути щось схоже на щастя.

Буває і навпаки: причиною надмірного споживання їжі стає почуття провини і ненависті до себе, підсвідоме бажання покарати себе шляхом спотворення свого тіла. При деструктивній поведінці5 їжа використовується як спосіб саморуйнування, підштовхування власного організму до розвитку серйозних захворювань.

Тривалий час вважалося, що низька самооцінка – доля тих, хто вже страждає від зайвої ваги. Проте, вчені з Королівського коледжу Лондона розгорнули ситуацію навпаки. За результатами дослідження, розпочатого у 1970 році, виявили, що діти, у яких були проблеми з самооцінкою, у дорослому віці частіше страждають від ожиріння. Вибірка робилася за результатами опитування 6500 десятирічних дітей, яких повторно анкетували  через 20 років.6

Гендерна та вікова психосоматика зайвої ваги

Ожиріння у жінок

Іноді жінка прагне заховатися від усього світу під шаром жиру, наче під ковдрою

Деякі психосоматичні причини ожиріння характерні здебільшого для жінок.

Шар жирової тканини стає своєрідним панциром між жінкою і світом. Ця проблема, зокрема, досить часто діагностується у жінок, які зазнали сексуального насильства. Особливо, якщо неприємний досвід мав місце у дитинстві.7 Таким чином – свідомо чи ні – жертви насильства намагаються спотворити своє тіло, щоб уникнути повторення ситуації. Адже ми живемо у світі стереотипів, де повна людина, зазвичай, вважається нецікавою.

Небажання подобатись протилежній статі може мати й інші причини. Якщо дівчинці день у день говорять, що краса і сексуальність – це погано, у неї може розвинутись потреба змінити своє тіло, приховати його під шаром жиру, наче під ковдрою.

Доведено, що жінки емоційніші за чоловіків. Зайва емоційність і відчуття своєї вразливості та слабкості – теж потенційна причина набору ваги.1 Підсвідомо жінка хоче стати сильнішою, тому прагне «накопичувати жир».

Ожиріння у чоловіків

Психосоматичною передумовою до розвитку ожиріння у чоловіків найчастіше є надлишок стресу в житті

Психосоматичною передумовою до розвитку ожиріння у чоловіка найчастіше є надлишок стресу в житті.1 Переїдання відбувається на тлі психоемоційного перевантаження.

Ожиріння у дітей

Втім, через стрес переїдають навіть діти. А факторами стресу для дітей стають брак уваги з боку дорослих, невпевненість в собі, непорозуміння з батьками або обмеження свобод.1 До зайвої ваги може призвести нездорове бажання дорослих «згодувати» дитині всю порцію, навіть якщо вона не голодна. Згодом переїдання перетворюється на погану звичку. Так само відбувається й тоді, коли засмучену дитину відволікають чимось солодким. Алгоритм закріпляється у підсвідомості, і вже доросла сформована людина таким чином рятується від життєвих колізій – заїдає їх смачненьким.

Теорія про розподіл жиру

Американські психологи Луїза Хей і Ліз Бурбо1 вважають, що між локалізацією жирових відкладень і психологічними причинами ожиріння існує міцний взаємозв’язок. Хоч ця теорія і не має наукових доказів, вона є дуже популярною.

За думкою вищезазначених психологів:

  • друге підборіддя – ознака страху висловлювати власну думку;
  • товста шия – наслідок глибокого почуття провини;
  • повні плечі і верх спини – прояв бажання тримати все під контролем;
  • жир на спині накопичується через сором за свої проступки або помилки;
  • об’ємні сідниці – виявлення зайвої впертості, егоцентризму, сексуальної незадоволеності;
  • жир в області галіфе – така собі демонстрація безглуздих накопичень: непотрібних стосунків, ненависної роботи, неприємних емоцій;
  • жирові відкладення на животі (абдомінальне ожиріння) – проявлення підвищеної тривожності, нереалізованості, дефіциту позитивних вражень;
  • повні стегна та ноги – укорінення дитячих страхів та образ, ознака інфантилізму, уникнення конфліктів, стримування емоцій, невпевненість в собі.

Вихід є

Щоб позбутися зайвих кілограмів, наповніть своє життя яскравими враженнями та приємним дозвіллям

Ожиріння, викликане психосоматичними причинами – не вирок! Проблема вирішується під наглядом професійного психотерапевта.

Першим кроком до перемоги стане виявлення причини переїдання, аналіз власної мотивації набору ваги.

Щоб витіснити неприємні емоції і мінімізувати стрес, потрібно наповнити своє життя яскравими враженнями та приємним дозвіллям. Варто згадати про старі хобі або завести нові. Переключення уваги на дії, які приносять задоволення – відмінний спосіб відволіктися від думок про третю вечерю. Можна зайнятися творчістю (малюванням, співами, танцями або письменництвом), виділити час на спорт – під час фізичних навантажень, навіть звичайної ходьби, організм виділяє ті ж самі гормони щастя, що і під час поїдання улюбленого, але некорисного гамбургера.

Але спочатку необхідно переконатися, що проблема зайвих кілограмів має психосоматичну причину і не пов’язана з ендокринними розладами або іншими захворюваннями. Тому радимо звернутися до вашого сімейного лікаря та пройти обстеження вашого організму

Читайте також: Мотивація для схуднення: як схопити струнку вдачу за хвіст

UA23CO00017