Provagu-org
Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Бодіпозитив: користь і шкода

Що таке “бодіпозитив”? Чи означає це, що можна їсти все і не картати себе на тему зайвої ваги? Що ж, давайте поміркуємо разом

У світі активно шириться рух, який отримав назву “бодіпозитив”. У нашому суспільстві існує думка, що бодіпозитив – це можливість спокійно ставитися до власної надмірної ваги та не комплексувати з цього приводу. Однак, насправді, все не так просто, як здається…

Що таке бодіпозитив

Не секрет, що сьогодні найпопулярнішим персонажем в мас-медіа є зображення стрункої фігури спортивного типу. Цього канону дотримується будь-яка реклама – від дитячого харчування та автомобілів до нижньої білизни й побутової техніки. Подібна подача ніби викреслює з цільової аудиторії людей з надмірною вагою та створює у них комплекс неповноцінності.

Дискримінація людей за зовнішнім виглядом (а саме – з “ненормальними” тілами) породжує безліч психологічних розладів, серед яких переважає нелюбов до себе. Негативне сприйняття себе та свого тіла може спровокувати важке почуття провини, яке потім переростає в депресію. Воно також стає причиною розладу харчової поведінки, яке сприяє збільшенню маси тіла, та навіть може призвести до суїцидальних думок.

Читайте також: «Нав’язливе» переїдання в підлітків

Національна асоціація зі сприяння прийняттю жиру

У 1969 році в США було засновано Національну асоціацію зі сприяння прийняттю жиру. Основним завданням цієї організації була боротьба з дискримінацією людей по масі або розміру їх тіла, а також із загальноприйнятою культурою “сорому за жир”. У 1996 році з’явився термін “тілесно позитивний”, і до 2012 року рух бодипозитива зсунув акцент з прийняття надмірної ваги на ідею “всі тіла є гарними”.1 Це означає повне прийняття тіл, як би вони не виглядали – тіла літніх людей, людей з ампутованими кінцівками, людей з вітиліго, надмірною вагою або ДЦП.

Читайте також: Краса та психологія стрункості

Опитування

Опитування “Що для вас означає бодіпозитив?”, яке провели серед користувачів додатка Whisper, продемонструвало такі результати:

  • прийняття своїх недоліків – 35,1%;
  • любов до себе – 29, 3%;
  • впевненість в собі – 21,1%;
  • висока оцінка свого тіла – 14,5%.

Сучасне трактування

Бодіпозитив: любити своє тіло і балувати його красивими модними речами

Сучасне трактування бодіпозитива має на увазі наступне.

  • Сприйняття власного тіла, незалежно від його розмірів, форми та відповідності із загальноприйнятими стандартами краси.
  • Відповідальність за власні потреби, в тому числі – своєчасна реакція на необхідність відпочинку, руху, їжі та лікування.
  • Відповідальність за прийняті рішення, якими б вони не були – залишити все як є або почати змінювати своє життя, а разом з цим і свій зовнішній вигляд.
  • Радість за турботу про себе та відсутність почуття провини за те, як ви виглядаєте. 2

Плюси та мінуси бодіпозитива

Бодіпозитив дуже важливий, оскільки дає людям можливість зрозуміти та прийняти себе такими, які вони є. Позбавлення страхів і провини за невідповідність недосяжним ідеалам дозволяє побачити красу в новому світлі – через комфорт прийняття себе. Бодіпозитив допомагає відновити психологічну рівновагу, відшукати в собі приховані резерви, переглянути пріоритети та спрямувати сили на дійсно важливі справи. Також позитивне прийняття свого тіла захищає від порушень харчової поведінки, яке відіграє одну з ключових ролей в процесі набору зайвої ваги. 3

Читайте також: Мотивація для схуднення

Підводні камені

Бодіпозитив не повинен стати причиною нехтувати станом свого здоров’я, адже ожиріння – це небезпечна хронічна хвороба

Однак, у цього руху є свої підводні камені. Деякі люди з ожирінням трактують бодіпозитив як своєрідний “дозвіл” нехтувати своїм здоров’ям. Таким чином вони виправдовують своє небажання стежити за станом організму. При цьому важливо розуміти, що ожиріння, яке діагностується за наявності коефіцієнта індексу маси тіла від 30 і вище, визнано хронічним захворюванням і внесено в Міжнародну класифікацію захворювань. 4

Наявність надлишкової маси тіла сигналізує про те, що деякі системи організму працюють некоректно. Це можуть бути порушення функцій ендокринної системи, проблеми з органами шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи, прогресуючі артрити й остеоартрози, підвищений тиск тощо.

Як бодіпозитив допомагає

Кожна людина має право самостійно вирішувати, наскільки серйозно вона готова поставитися до власного здоров’я та чи хоче вона покращити своє самопочуття, стати активною, бадьорою та збільшити тривалість свого життя. Будь хто з нас може звернутися до лікаря, пройти всі необхідні обстеження, а потім на підставі діагнозу й запропонованого лікарем плану лікування прийняти зважене рішення – виконувати рекомендації медиків, щоб знизити ризик розвитку захворювань, супутніх ожирінню, чи ні. 5

Бодіпозитив може стати як відправною точкою, з якої людина почне змінювати своє життя на краще, так і виправданням зневаги до свого стану. Головне, що цьому руху вдалося змінити не тільки ставлення людей з надмірною вагою до самих себе, а й реакцію оточення. Приймаючи своїх близьких такими, які вони є, оточення утримується від різких, категоричних суджень і непрошених порад.

Сучасна медична етика передбачає дбайливе ставлення до людей, які звертаються за допомогою з питань ожиріння та супутніх йому захворювань. Обов’язок лікаря – розповісти про ризики, які супроводжують ожиріння, та надати варіанти їх усунення. Якщо під час прийому медик використовує некоректні висловлювання, що принижують гідність пацієнта, той має повне право поміняти лікаря.

Читайте також: Наслідки патологічного ожиріння

Шкода собі в намаганнях схуднути

Бодіпозитив: сприймати власне тіло, незалежно від його розмірів, форми та відповідності загальноприйнятим стандартам краси, та жити у гармонії з собою і світом

Дотримуючись основних положень бодіпозитива, ми позбавляємося ризику нашкодити собі в спробах скинути зайву вагу до загальноприйнятих стандартів. Виснажливі дієти, жорсткий режим дня та харчування, вимушена відмова від улюблених страв – все це негативно впливає на фізичний та психологічний стан людини. Бодіпозитив дозволяє визначити пріоритети й поступово рухатися від однієї мети до іншої з користю для організму. Це набуває важливого значення в тих випадках, коли виникає потреба у продуманій стратегії зі зниження маси тіла для більш якісного контролю таких захворювань, як підвищений тиск, цукровий діабет та ін. Важливо розуміти: ми можемо любити будь-які свої форми, разом з тим, у людей з зайвою вагою збільшується ризик серцево-судинних захворювань, діабету та багато інших.

Читайте також: Як правильно схуднути

Будьте здорові

Ми бажаємо вам здоров’я, позитиву та впевненості в собі!

Увага! Перш ніж вносити будь які зміни в раціон харчування, розпочинати схуднення, необхідно звернутися за консультацією до свого лікаря та пройти обстеження.

UA21CO00095