Provagu-org
Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Ожиріння 1 ступеня

Коли зайві кілограми стають не просто естетичною проблемою, а починають загрожувати здоров’ю, час говорити про ожиріння 1 ступеня

Багатьом з нас напевно знайоме відчуття «здається, у мене з’явилася пара додаткових кілограмів». Ми поспішаємо стати на ваги, щоб оцінити масштаб проблеми, і з полегшенням видихаємо, коли виявляємо зрушення стрілки зі звичної для нас позиції всього на 1-2 поділки. В цьому випадку позбутися від зайвих кілограмів буде просто: найближчі пару тижнів треба збільшити фізичне навантаження, переглянути своє меню, відмовитися від солодкого та мучного.

Описаний вище спосіб підходить тим, чия вага коливається в межах норми.  Однак пара «зайвих» кілограмів для тих, хто схильний до постійного набору ваги, може обернутися серйозною проблемою, яка називається «ожиріння 1-го ступеня».

Як розпізнати ожиріння 1-го ступеня

Ожиріння – це захворювання, при якому спостерігається постійне збільшення обсягу жирової тканини, що супроводжується порушеннями метаболічних процесів. Зайві жирові відкладення стають помітними: звичний одяг ніби зменшується в розмірі, з’являються складки або “фартух” на животі і т.д.

Для діагностики ступеня ожиріння використовують формулу розрахунку ІМТ (індексу маси тіла):

ІМТ = маса тіла : зріст2

Значення маси тіла беремо в кілограмах, зріст – у метрах. Зводимо цифри зросту в квадрат, після чого масу тіла ділимо на отриманий квадрат зросту.1  Отриманий результат і буде вашим ІМТ. Оцінимо його значення:

 • нормальна маса тіла: ІМТ 18,5 – 24,9;
 • надлишкова маса тіла (предожиріння): 25 – 29,9
 • ожиріння 1-го ступеня: 30 – 34,9

Якщо коефіцієнт вашого ІМТ знаходиться в районі 30 або вище – час вжити серйозних заходів.

Супутні симптоми

Як і у будь-якого іншого захворювання, в ожиріння 1 ступеня є ряд ознак, які завчасно подають сигнали про наявність проблем в організмі.

 • Зміна форми тіла. Жир може відкладатися як по всьому тілу, так і в певних ділянках: обличчя, шия, плечі, груди, живіт, стегна, сідниці.
 • Погіршення психологічного стану, засноване на негативному відношенні до власної зовнішності. Частішають випадки дратівливості, апатії, зростає ймовірність депресії.
 • Порушення функцій опорно-рухового апарату. Під вагою зайвих кілограмів суглоби деформуються, втрачають свою рухливість. Згодом можуть з’явитися набряки та больові відчуття під час рухів.
 • Регулярні збої в роботі внутрішніх органів. Постійний тиск, який чинить шар жиру на шлунково-кишковий тракт та інші органи, котрі розташовані в черевній порожнині, призводить до появи нудоти, відчуття тяжкості в животі, запорів, збоїв менструального циклу, задишки.

Наявність цих симптомів у поєднанні з ІМТ у діапазоні від 30 до 35 свідчить про необхідність відвідати лікаря, для початку – терапевта. Він проведе первинний огляд, випише призначення на аналізи, а також направить на консультацію до вузькопрофільних спеціалістів (ендокринолога, дієтолога та ін.).

Чи можна вилікувати ожиріння 1 ступеня

Активне накопичення надлишкової жирової маси сигналізує про наявність проблем у роботі організму.  Їх виявлення та лікування дозволяє нормалізувати обмін речовин та з часом позбутися жирових відкладень.

Читайте також: Лікування ожиріння

Причинами ожиріння 1 ступеня можуть бути:

 • гормональний збій в результаті порушення функцій підшлункової залози, щитовидної залози, гіпоталамо-гіпофізарної системи;
 • прийом ліків, що провокують набір зайвої ваги (глюкокортикоїди, оральні контрацептиви та ін.);
 • спадковість;
 • неправильне харчування (надлишок фастфуду, копченої, солоної та жирної їжі, солодощів і борошняних виробів);
 • малорухливий спосіб життя;
 • постійний стрес та нестача сну;
 • переїдання.2

Ці фактори можуть спровокувати розвиток ожиріння 1 ступеня як окремо, так і в поєднанні один з одним. Для їх виявлення, крім стандартних аналізів крові та сечі, може знадобитися комп’ютерна томографія, УЗД, МРТ.

Лікування ожиріння 1 ступеня може бути як немедикаментозним, так і з застосуванням лікарських засобів (спеціаліст може призначити таблетки від ожиріння). Хірургічне втручання зазвичай не потрібно.

ВАЖЛИВО!
Самолікування ожиріння 1 ступеня за допомогою народних засобів, методів швидкого схуднення від різних «шкіл» та самоучок може призвести до поглиблення проблеми.

Лікування ожиріння 1 ступеня без медикаментів

У більшості випадків позбутися надлишків жирових відкладень допомагає зміна харчових та поведінкових звичок.3 Новий раціон харчування, збільшення фізичних навантажень – здавалося б, що може бути простіше? Однак на практиці процес переходу може тривати близько 2 тижнів. Важливо розуміти, що ці зміни спрямовані на усунення причин ожиріння, тому новий стиль життя повинен стати звичним, а не тимчасовим. Повернення до колишніх звичок з нічними «зажорами» і «диванним» режимом також поверне й зайві кілограми.

Щоби перехідний період не став нудною рутиною, внесіть в нього елемент гри.  Заведіть щоденник харчування та записуйте в нього час прийому їжі, перелік продуктів, їх кількість та калорійність, а також причину: чи був це обід за графіком, або ж ви їли тому, що зголодніли/нервували/за компанію.  Дані щоденника допоможуть вашому лікареві скорегувати терапію.

Кількість прийомів їжі та їх частоту обговоріть з дієтологом: на початковому етапі занадто жорсткий графік харчування може призвести до порушень у роботі органів шлунково-кишкового тракту. У раціоні повинні переважати овочі, фрукти, низькокалорійні каші, нежирне м’ясо та риба, напої з мінімальним вмістом цукру. Готувати їжу можна на пару, відварювати, тушкувати, запікати в духовці. Від смажених страв слід відмовитися.

Щоби прискорити схуднення, знайдіть у своєму режимі дня годину для занять спортом. Можна виконувати комплекс вправ вдома або ходити в зал. Головне – робити це регулярно. Важливо, щоби фізичне навантаження було підібрано правильно, для цього варто скористатися рекомендаціями досвідченого тренера.

Медикаментозне лікування ожиріння 1 ступеня

Спеціальних чудо-препаратів, здатних у найкоротший термін видалити надлишки жиру, не існує. Для лікування ожиріння 1 ступеня сучасна медицина пропонує лікарські засоби, які розрізняються за типом впливу: для прискорення обмінних процесів, для пригнічення апетиту та ін.4

Будь-які лікарські засоби від ожиріння потрібно застосовувати тільки за призначенням лікаря, який випише ліки з урахуванням особливостей вашого організму, причин ожиріння та супутніх захворювань. Поєднання медпрепаратів з дієтою та фізичними навантаженнями дозволить досягти бажаної мети – суттєвого знизити вагу, а з часом і привести її в норму.

Відсутність лікування призводить до погіршення загального стану організму та розвитку ожиріння 2 ступеня.

UA24CO00069