Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Ожиріння у підлітків

Розберемося, в чому полягають особливості підліткового ожиріння та які є основні маркери профілактики та лікування

За даними загальносвітової статистики, 17% дітей та підлітків шкільного віку мають зайву вагу1, і ця цифра неухильно зростає. Отже, в цій статті ми розглянемо:

  • Які причини в цієї тенденції та як з нею боротися
  • Що робити, аби юний організм не набирав зайвих кілограмів
  • Як вирішити проблему, якщо вона вже є

Причини підліткового ожиріння

Ожиріння у підлітка може бути викликано різними причинами. На збільшення маси тіла впливають деякі ендокринні порушення, захворювання і лікарські засоби. Наприклад, при гіпотиреозі (недостатній активності щитовидної залози) або синдромі Кушинга вага неухильно зростатиме.2 Деякі препарати для лікування діабету, психічних захворювань, неврологічних розладів або запальних станів також з великою вірогідністю можуть стати причиною огрядності.

Розглянемо основні причини окремо.

Генетична схильність ожиріння

Якщо у підлітка повні батьки, що ведуть малорухливий спосіб життя, ймовірність набрати зайву вагу набагато більша

Тут все просто: якщо у підлітка повні або швидко набираючі вагу батьки, ймовірність потовстішати в нього більша, ніж у однолітків, чиї батьки мають нормальну вагу. Наявність хоча б в одного з батьків ожиріння підвищує ризик розвитку ожиріння у дитини.3

Вчені вивчають зв’язок між генами і надмірною масою тіла багато років, але до єдиного висновку не дійшли. Чистоту експерименту порушують харчові звички сімей, один або кілька членів яких мають зайві кілограми – часто їжа для таких людей перетворюється на культ.

Соціально-економічні чинники3

Між доходом сім’ї та ожирінням існує тісний зв’язок. Ожиріння статистично частіше зустрічається у людей з низьким доходом. Харчуватися нездоровою висококалорійною, але шкідливою їжею дешевше, ніж складати правильний, багатий на все необхідне раціон. Організм сигналізує про нестачу певних поживних речовин голодом, а голод знову вгамовують нездоровою їжею. Коло замикається, адже меню, що складається з жирних, солодких і рафінованих продуктів, сприяє набору ваги.

Гормональні порушення

Гормональна перебудова, що відбувається у підлітків, вносить свої корективи у ваговий статус. Для розвитку жіночої статевої системи потрібен лептин, який утворюється з жиру. Ймовірно, наявність лептина в адекватній концентрації сигналізує, що запасів енергії вистачить для енергоємного процесу статевого розвитку.4 Якщо жиру недостатньо, щоб запустити механізм, організм змушує дівчинку більше їсти. Небезпека полягає в тому, що переїдання може перетворитися на звичку, яка призведе до накопичення зайвого.

Хлопчики нібито опиняються в більш вигідній ситуації, адже тестостерон, чоловічий статевий гормон, сприяє тому, щоб розвивався м’язовий каркас. Але низький рівень тестостерону у хлопчиків, які почали грубіти до початку підліткового періоду, зустрічається дуже часто. При низькому тестостероні статеве дозрівання затримується, хлопчик продовжує товстішати за жіночим типом.5

Нестача руху

Якщо підліток проводить весь час за «компом» у компанії смаколиків, зайві кілограми не змусять довго на себе чекати

Малорухливий спосіб життя сприяє ожирінню – це аксіома. Якщо підліток проводить час в основному за комп’ютером або перед телевізором, та ще й з тарілкою печива або пачкою чіпсів в руках, зайві кілограми не змусять довго на себе чекати.

Підліток, перевантажений шкільними та позашкільними неспортивними заняттями, теж наражається на небезпеку ожиріння через гіподинамію. Поки його однолітки ганяють на вулиці з м’ячем, він посилено працює над завданнями, а дитячому організму життєво необхідний рух.6

Бажання засвоїти програму якнайшвидше, постійний тиск і відповідальність, більша, ніж підліток у змозі витримати, – це деякі причини підліткової тривожності.7 Тривожність, у свою чергу, веде до емоційного та компульсивного (психогенного, «нервового») переїдання.8

Емоційні проблеми

Ми підібралися до найсерйознішої причини підліткового набору ваги – емоційної. На жаль, саме у цьому віці у дитини існує досить великий спектр приводів переживати. Підлітки з надмірною вагою або ожирінням часто страждають від низької самооцінки. Сучасна культура зводить на п’єдестал надмірно худих людей. Недосяжність ідеалу часто пригнічує навіть тінейджерів з нормальною тілобудовою, що говорити про пухкеньких? Часто, підливає масла у вогонь оточення. Булінг вгодованих дітей – поширене явище у дитячих і особливо підліткових колективах.9

Все це впливає на соціальне життя і емоційне здоров’я тінейджерів із зайвою вагою.10 Повних людей зазвичай звинувачують у їхньому стані, вважають ледачими або безвольними. Стигматизація веде до емоційного занепаду, аж до депресії, й може проявлятися компульсивним переїданням: як і дорослі, підлітки заїдають свої переживання солодощами та іншою висококалорійною їжею і рано чи пізно втрачають контроль над процесом.8

Оцінка ступеню ожиріння

Для оцінки ступеня ожиріння у підлітка використовується показник індексу маси тіла: вага в кг, розділена на зріст у квадраті. Але, на відміну від дорослих, результат порівнюється зі стандартами для підлітків, розробленими ВООЗ.

Підліток з надмірною вагою має ІМТ від 85 до 95 процентилів для відповідного віку і статі і страждає ожирінням, якщо ІМТ перевищує 95-й процентиль для відповідного віку і статі.3

Цей результат означає, що підлітку слід пройти обстеження, здати аналізи (кров на гормони, цукор, холестерин та інші показники), зробити ЕКГ і УЗД, виміряти кров’яний тиск і тільки потім приступити до лікування.

Наслідки та кроки до вирішення

Не підлягає сумніву, що ожиріння і зайва вага – проблеми, які потрібно вирішувати конструктивно. Хоча би з огляду на всю серйозність наслідків надмірної маси тіла3:

  • у огрядних підлітків часто відбувається апное уві сні і є велика ймовірність розвитку астми;
  • повнота супроводжується підвищеними артеріальним тиском і рівнем холестерину, що веде до серцевих захворювань;
  • ожиріння – основна причина діабету;
  • через навантаження страждають колінні та тазо-стегнові суглоби, що призводить до зростання ризику розвитку їх захворювань.

Ми радимо не боротися самостійно з проблемою ожиріння у підлітків, а звернутися до сімейного лікаря за консультацією

Лікування ожиріння у підлітків включає:

  • зміни в раціоні і контроль калорій;
  • збільшення фізичної активності, підбір вправ;
  • роботу з емоційним станом: індивідуальна або групова терапія, спрямована на зміну поведінки, обговорення почуттів та емоцій, пов’язаних з вагою.

Але найважливішою складовою успіху лікування тінейджера з зайвою вагою є підтримка рідних.

Поради батькам3

Батьки, які споживають здорову їжу і ведуть здоровий спосіб життя, подають чудовий приклад. Аби підліток з надлишковою масою тіла повернувся до нормальної ваги, слід змінити харчування всієї родини і підвищити рівень фізичної активності всіх її членів, не зациклюючись лише на дитині.

Харчування

Почати слід із виключення з раціону напівфабрикатів, смаженої їжі і так званих швидких вуглеводів (солодких газованих напоїв, солодощів і фаст-фуду).

Корисно завжди залишати під рукою в підлітка запас здорових закусок, замінити звичні висококалорійні «колу» або «пепсі» натуральним йогуртом або нежирним молоком, а чіпси, цукерки та печиво – свіжими або сушеними фруктами, овочами і горіхами.

Не можна саджати огрядного тінейджера на «дорослі» дієти – це призведе до небажаних наслідків. Батьки повинні контролювати процес схуднення, щоб підліток дотримувався розумного темпу, а бажання стати струнким не завершилося анорексією, що особливо часто трапляється з дівчатками-підлітками.

Психологічна підтримка та спорт

Батькам потрібно стати для дитини, яка худне, міцним тилом і близькими друзями. Набагато легше протистояти навіть неприйняттю з боку однолітків, коли за спиною є мама і тато, які розуміють. Для цього слід розділяти інтереси дитини, знайти точки перетину, проводити разом вільний час, наприклад, складати дитині компанію на щоденній прогулянці. Якщо просто так крокувати нудно, можна влаштувати похід, придбати велосипеди або самокати для сімейних прогулянок, тарілку фрісбі або бадмінтон для активного проведення часу на свіжому повітрі. Стимуляція інтересу до рухливих ігор допоможе впоратися ще з одним важливим завданням: слід обмежити час, проведений за комп’ютером і гаджетами, до менше ніж 2 години на день.

А після фізичного навантаження прийде й здоровий сон. Налагодити режим сну життєво необхідно. Було виявлено, що більш раннє засипання знижує ризик ожиріння.

Висновок

Проблема ожиріння у підлітка – вкрай серйозна, не можна пускати ситуацію на самоплив. Ожиріння веде до ранньої смертності і проблем з кожною системою організму. 80% дітей та підлітків, які мають зайву вагу, в майбутньому стають огрядними дорослими.10 Варто зробити все можливе, щоб дитина не поповнила цю статистику.

UA24CO00025