Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Індекс маси тіла: коли показник відверто «бреше»

У будь-якому правилі є виключення: виявляється, індекс маси тіла не можна вважати стовідсотково вірним критерієм оцінки ваги. На значення ІМТ впливають стать, вік, тип фігури, рівень фізичної активності
имт

Індекс маси тіла або ІМТ (Body Mass Index, BMI) використовують у якості оцінки «вагової категорії» та потенційних ризиків для здоров’я за наявності відхилення від норми не лише пересічні поціновувачі гарної фігури, але й професіонали та медики. Якщо ІМТ 25 кг/м2 – це свідчить про надмірну масу тіла, а якщо шкалить понад 30 кг/м2 – вам оголосять підозру стосовно ожиріння, що ось-ось замаячить на горизонті.

Для розрахунку ІМТ скористайтесь Калькулятором

Але насправді людське тіло є настільки багатогранним, що адекватно оцінити його стан за узагальненою формулою просто неможливо. Адже не всі ми є середньостатистичними «хомо сапієнс» зі стандартною однотипною фігурою.

Отже, як пильніше придивитися до себе та випробувати оцінити власну вагу з більшою увагою до індивідуальних body-нюансів?

Ми зациклилися на вазі

Професор аризонського університету Глен А. Гейсер вже давно твердить, що не варто зациклюватись на схудненні задля досягнення золотої, з точки зору ІМТ, ваги. Краще зосередитися на здоровому способі життя, а кілька зайвих, за ІМТ-оцінкою, кілограмів аж ніяк не в змозі створити серйозну загрозу для здоров’я.

Вчений вважає, що баланс між м’язовою та жировою тканинами є результатом складної взаємодії генів, поведінки, навколишнього середовища. Тобто, хтось з нас може легко схуднути, а для когось вага у межах загальноприйнятої норми назавжди залишиться поза межами можливостей. Тому визначити, чи прямує конкретна людина до ожиріння можна, лише оцінивши повну картину її буття, фізичного, психологічного, емоційного стану та спадковості, а зробити це за допомогою однієї для всіх формули неможливо. 1

Спорт та ІМТ або «грубі» олімпійці

Як відомо, формула для розрахунку ІМТ не розрізняє м’язову та жирову тканини, попри те, що м’язи важать набагато більше за жир. Тобто, шматок м’язової тканини є важчим за шматок жиру того самого об’єму приблизно на 18%.

Отже, якщо ви є м’язистим чемпіоном, ваш ІМТ, скоріше за все, буде бити тривогу, адже значення потраплятиме у діапазон людей із зайвою вагою. Суха формула вважатиме м’язи жиром! 2

Літні люди: вікові зміни в організмі змінюють стандарти ІМТ

Виявляється, сучасні дослідження у напрямку вікових змін в організмі доводять, що норма ІМТ для літніх людей відрізняється від загальних норм, до яких нам пропонують прагнути не лише пересічні інтернет-сторінки, але й лікарі.

З віком люди стають менш активними, через що втрачається м’язова маса та збільшується об’єм жирової тканини. Причому, у віці понад 65 років жир стає не ворогом, а, скоріше, рятівником, виконуючи захисні функції.

Прагнення відповідати нормі з точки зору ІМТ у поважному віці призводить не лише до втрати жиру, а й до зменшення і без того вже невеликого об’єму м’язів, а це прямий шлях до ще більшої втрати активності.

Крім того, зменшення вживання поживних речовин у літніх людей може стати причиною проблем зі ШКТ та виникнення остеопорозу.

Таким чином лікарі зсунули вагову планку для літніх людей та оголосили, що для них недостатня вага є набагато більш небезпечною, ніж наявність зайвих кілограмів.

Отже, ІМТ для людей віком понад 65 років мусить становити не менше 25 одиниць, а нормою вважають діапазон від 25 до 27 кг/м2. 3, 4

Шо краще – величенький живіт чи «поважні» стегна

Кожна жінка, особливо з віком та після народження дітей, помічає, що її стегна стають більшими. Та й ІМТ «дражниться», мовляв, є, є в тебе зайві кіло!

А чоловіки все більше скаржаться на «пивне черево», так ніби все у нормі – руки та ноги доволі худі, а в області живота – ну наче кавун проковтнув!

Звичайно, обидва типи набору жиру можуть спіткати як чоловіків, так і жінок. Але чи завжди треба одразу хапатися за голову та бігти до тренажерного залу, по дорозі складаючи нове, мегагіпокалорійне меню?

Вчені довели, що вісцеральний жир – внутрішні черевні жирові накопичення, котрі ми бачимо у вигляді черева-кавуна, набагато небезпечніші для здоров’я, ніж «скарбнички» підшкірного жиру на стегнах та, пробачте, попі.

Вісцеральне ожиріння

Отже, вимір абдоміального ожиріння, котре оцінюється за розміром талії – впливовий додаток до значення ІМТ. Навіть якщо ваш індекс маси тіла у нормі, а талія «тріщить по швах» – поцікавтеся, яким чином можна позбавитися внутрішнього жиру, котрий є основною причиною деградації стінок судин, яке призводить до проблем з серцево-судинною системою.

А якщо ж ІМТ не дуже «свариться», а жир, в основному, осів на стегнах, можна заспокоїтися – це не є загрозою для здоров’я, але працювати над зменшенням маси тіла все одно потрібно. 5

Жирові накопичення на животі набагато небезпечніші для здоров’я, ніж «запаси» підшкірного жиру на стегнах

Тілобудова vs ІМТ

Всі ми різні. Хтось високий стрункий «ельф», хтось більш схожий та невисокого, проте кремезного гнома. Але ж ІМТ для усіх розраховується однаково?

Саме так, узагальнені стандарти вважають, що усі ми однакові – середнього зросту, з однаковою структурою кісток та кількістю м’язів. Саме тому тип тілобудови є важливим доповненням до оцінки ваги.

  • Ектоморфи: високі та стрункі щасливчики, котрі можуть їсти усе, проте, як не дивно, не набирають вагу.
  • Ендоморфи: люди з великими кістками, округлим обличчям та фігурою, що схожа на грушу. Їм вже не вдається повторити фокус ектоморфів – ендоморфи схильні до набору ваги з концентрацією жиру у середній та нижній частинах тіла.
  • Мезоморфи: «квадратні» люди з широкими плечима та вузькою талією. Їх природа нагородила збільшеною кількістю м’язів та пришвидшеним метаболізмом. Вони також є доволі кремезними, проте жир рівномірно «розтікається» по всьому тілу.

Тобто, після елементарного підрахунку індексу маси тіла за допомогою калькулятора не панікуйте одразу. Краще зверніться до терапевта, котрий пояснить вам, чому ваша рідна фігура не приймає стандартів ІМТ.6

Альтернативні методи визначення схильності до ожиріння

Що ми бачимо? Те, що не можна повністю покладатися на загальну формулу розрахунку ІМТ. Завжди треба враховувати ще багато факторів, котрі можуть впливати на результати підрахунку.

Саме тому найкращий спосіб – це поєднати різні методи оцінки ваги та проаналізувати результат не на самоті біля екрану гаджета, а разом із фаховим медиком.

Об’єм талії

Як вже було сказано вище, об’єм талії може свідчити про вісцеральне або  абдомінальне ожиріння, котре є небезпечним.

Заміри шкірної складки допоможуть визначити, чи є ваш жир небезпечним для здоров’я

Співвідношення об’єму талії та стегон

Цей вимір визначить, яка у вас фігура – «яблуко», що вказує на небезпеку вісцерального ожиріння, чи «груша» – набагато менш ризикований жировий запас.

Співвідношення зросту та ваги: метод мотузки

Виміряйте свій зріст за допомогою мотузки. Потім складіть її вдвічі та приміряйте на талію. Якщо ви вклалися у довжину складеної мотузки – аплодисменти! Якщо ж ні – ваша вага, ймовірно, потребує корекції.

Вимір шкірної складки: метод щипка

Для цього знадобиться штангенциркуль (цей пристрій, як правило, є у дієтологів). Спеціаліст вщипне вас за шкіру цим пристроєм у трьох локаціях – у ділянці грудей, талії та стегон з одного боку тіла. Отримані результати допоможуть визначити, чи є ваш жир небезпечним для здоров’я.

Розумні ваги

Зараз є безліч приладів, котрі наділені штучним інтелектом. Існують ваги, котрі в змозі визначити не лише масу тіла, а й кількість жиру в організмі.

Гідростатичне (підводне) зважування

Зважування під водою оцінює щільність вашого тіла. Жир є менш щільним, ніж кістки та м’язи, отже, грубий товстун під водою важитиме менше за кількість води, котру він витісняє.

Існує аналогічна методика з використанням повітря замість води.

Рентгенівська абсорциметрія

Специфічне рентген-дослідження показує склад вашого тіла, визначаючи кількість та локацію жирової тканини. 7

Нова формула ІМТ

Якщо у вас під рукою немає басейну чи розумних ваг, а адекватний ІМТ, що вірно оцінить ситуацію, вирахувати ну дуже кортить, зверніть увагу на нове бачення розрахунку ІМТ від оксфордського професора Ніка Трефетена.

Він вважає, що формула, котру колись винайшов Кетле, була надто простою через часові обмеження – у ті роки не так просто було здійснити розрахунок без калькулятора, тому вчений представив спрощену математичну формулу.

Трефетен розробив нову формулу, яка, на його думку, набагато вірніше оцінює індекс маси тіла.

ІМТ=1,3 x вага (кг) / зріст (м) 2,5

Вчений вважає, що така схема є набагато точнішою та інформативнішою, враховуючи різницю між пересічними людьми. 8

Що ми маємо у результаті? Підтвердження, що кожна конкретна людина є індивідуальною, тому не слід свято вірити у результат одного-єдиного прорахунку. Складіть докупи всі фактори, порадьтеся зі спеціалістом і лише тоді приймайте виважене рішення про корекцію власної ваги.

UA24CO00044