Що таке патологічне (морбідне) ожиріння
Зайві кіло, які оселяються у нашому тілі, спочатку лише заважають милуватися собою у дзеркалі. Але надалі ситуація виходить з-під контролю, і ось ви вже важите на півцентнера більше, ніж того вимагають медичні норми.
За класифікацією зайва вага поділяється на п’ять ступенів, плавно перетікаючи від надлишкової маси тіла до важкого ожиріння. Ступінь, який характеризується надлишковою вагою у розмірі 45-50 кг та більше, або індекс маси тіла (ІМТ) більший за 40, або ІМТ більший за 35, але при цьому існує хоча б одне серйозне супутнє захворювання (co-morbid), має назву «морбідне ожиріння» від англійського терміну morbid obesity (патологічне ожиріння). Патологічним його називають тому, що подібний обсяг зайвих кілограмів заважає організму нормально функціонувати аж до проблем із диханням та ходою, а з часом може стати причиною інвалідізації та значного скорочення терміну життя. 1
Надлишкова вага у розмірі 40-45 кг свідчить про морбідне (патологічне) ожиріння
Чим загрожує морбідне ожиріння
Патологічно висока вага – проблема, що виходить далеко за межі естетики. Людина не просто виглядає «пончиком», вона важко дихає, ледь пересувається, скаржиться на болі у різних ділянках тіла, а згодом з подивом дізнається, що має цілий букет недуг, і всі вони є наслідком надмірної ваги.
Діабет ІІ типу
На відміну від діабету І типу, котрий має генетичні причини розвитку, діа-ІІ у більшості випадків є результатом саме ожиріння. У людей з надлишковою вагою, що через зайві кіло значно зменшують фізичну активність, починає поступово зростати інсулінорезистентність: стан, коли тіло втрачає здатність адекватно реагувати на інсулін, через що процес засвоєння глюкози з крові погіршується, провокуючи підвищення рівня цукру в крові.
До речі, діабет ІІ типу найчастіше розвивається у людей з вісцеральним (внутрішньочеревним) ожирінням, яке формує фігуру, схожу на яблуко, зі скупченням жиру в ділянці черева.
Люди з фігурою у формі груші, з жиром, сконцентрованим на стегнах та сідницях, мають набагато менший ризик отримати діабет «у подарунок» від власного жиру. 2
Чому жир на животі потребує особливої уваги, читайте у матеріалі «Абдомінальне ожиріння»
Дисліпідемія
У людей з морбідним ожирінням у 60-70% випадків розвивається порушення ліпідного балансу організму. Жири, що містяться у крові, втрачають природне здорове співвідношення: підвищується рівень «поганого» холестерину та тригліцеридів у крові.
Дисбаланс ліпідів призводить до значного підвищення ризику розвитку серцево-судинних захворювань та завдають неабиякої шкоди людям з панкреатитом (недуга швидко прогресує). 3
Проблеми з серцем та судинами
Морбідне ожиріння може стати причиною цілої низки серцево-судинних недуг, таких як високий тиск, атеросклероз, серцеві напади й навіть інсульт.
Патологічне ожиріння викликає не лише підвищення рівня «поганого» холестерину та тригліцеридів на тлі дисліпідемії, воно ще й провокує зниження рівня «хорошого» холестерину, котрий допомагає позбавитись «нечемного» жиру та доглядає за стінками судин. Зменшення обсягу «хорошого» холестерину стає причиною появи жирових бляшок на стінках судин та розвитку проблем із серцем.
Небезпечним стає й підвищений тиск – його рівень зростає через необхідність постачати кров до досить величенького тіла, хоч у нормі серце «розраховує» на набагато менший обсяг роботи. Крім того, забиті жировими накопиченнями судини звужуються, а тиск, відповідно, росте, тому що серцю доводиться проштовхувати кров з набагато більшою інтенсивністю.
І, наприкінці, діабет, що виникає як наслідок ожиріння, у свою чергу теж провокує підвищення ризику появи серцево-судинних захворювань у 2-4 рази. 4
Респіраторні проблеми
Зайва вага – зайві проблеми з диханням. У людей з морбідним ожирінням часто спостерігаються апное уві сні, астма та синдром ожиріння-гіповентиляції (надлишок у крові вуглекислого газу у денний час через порушення механіки дихання).
Проблеми з диханням виникають через те, що з набором ваги зменшується об’єм легень, а це виливається у значне обмеження доступу повітря.
До речі, й тут вісцеральне ожиріння є набагато підступнішим. Власне, черево-«яблуко» найбільш пригнічує легеневу функціональність: внутрішній жир у ділянці живота обмежує рух діафрагми та зменшує можливість розширення легень під час вдиху та видиху. 5
Зайва вага провокує проблеми з диханням: апное уві сні, астму та синдром ожиріння – гіповентиляції
Проблеми з печінкою
Біля 90% людей з патологічним ожирінням отримують у спадок від ваги аномальні зміни у печінці. Жирова недуга печінки у крайньому ступені стає причиною цирозу (неалкогольного гепатиту).
Зазвичай зміни у печінці супроводжуються розвитком інсулінорезистентності. І знову ж наш старий «товариш» – вісцеральний жир є чи не обов’язковим супутником розладу печінки у людей з морбідним ожирінням. 6
Чим небезпечний вісцеральний жир та як його позбутися, читайте у статті «Вісцеральне ожиріння»
Остеоартрит
Зайва вага неабияк впливає на опорно-руховий апарат. Надлишкова маса тисне на суглоби, викликаючи дегенеративні зміни у тканинах. Цей стан називається остеоартритом та характеризується відчутними болями у суглобах та значною втратою рухливості.
Найбільш вразливими є коліна, що беруть на себе головний удар вагової «бомби». 7
Нетримання сечі
Хронічне ожиріння важкого ступеня ослаблює м’язи тазу, що стає причиною втрати контролю над сечовим міхуром. У результаті час від часу стається ненавмисне витікання сечі. Частіше проблема виникає у жінок, хоча стикнутися з нею можуть представники обох статей. 8
Проблеми з жовчним міхуром
Медики довели, що у людей з морбідним ожирінням ризик появи каміння у жовчному міхурі є набагато більшим. І, як ви вже здогадалися, знов таки найбільші шанси отримати порцію зовсім не дорогоцінних камінчиків мають власники вісцерального ожиріння. 9
Онко-недуги
Сучасні досліди доводять, що ожиріння збільшує шанси отримати найгірший з перелічених – онко-діагноз. Зайва вага провокує розвиток 13 видів онкологічних недуг: менінгіоми, множинної меланоми, аденокарциноми стравоходу, раку щитоподібної залози, молочної залози у постменопаузі, жовчного міхура, шлунку, печінки, підшлункової залози, нирок, яєчників, матки, прямої та товстої кишки. 10
Емоційні «провали»
Ну і, звичайно ж, емоційне здоров’я людини із дуже високим обсягом зайвих кілограмів навряд чи можна назвати стабільним. Зниження самооцінки та депресія – часті стани у людей з морбідним ожирінням.
Отже, перед вами більш ніж достатньо причин взяти себе в руки та почати здорове партнерство із власним тілом. Дієта, спорт, за потреби медикаменти (тільки за призначенням лікаря, не займайтеся самолікуванням!) та позитивний настрій – ефективний та дієвий комплекс терапії, котра успішно рятує від проблем, пов’язаних з ожирінням навіть такого тяжкого ступеня.
Читайте також: Лікування ожиріння