Ожиріння – патологічне збільшення маси тіла, яке характеризується значними накопиченням жирових відкладень.
Це захворювання охопило всю планету і не зважає на вік, національність або гендер.1 Сьогодні приблизно у 30% всього населення земної кулі спостерігається надмірна вага.
Діагноз «ожиріння 4-го ступеня» ставлять, якщо коефіцієнт ІМТ (індексу маси тіла)2 становить 50 – 59.9.3 Для цієї стадії захворювання (так зване морбідне ожиріння) характерне збільшення маси тіла в 2 і більше разів щодо допустимих показників.
Як з’являється ожиріння 4 ступеня?
Основною причиною розвитку патології є відсутність своєчасних заходів зі зниження ваги на ранніх стадіях захворювання. Поява жирових відкладень на стегнах, животі та сідницях, а також збільшення ІМТ (індексу маси тіла) до 30 і вище – все це свідчить про наявність ожиріння.
Розрахуйте власний індекс маси тіла за допомогою Калькулятора ІМТ
Як і будь-яке інше захворювання, ожиріння потребує лікування, спрямованого на зниження маси тіла та компенсацію супутніх захворювань. Якщо лікування не проводиться, хвороба прогресує.
Надлишок зайвої ваги може утворитися через наступні причини:
● спадковість;
● нервові розлади (часті стреси, нестача сну, депресивний стан);
● порушення гормонального фону;
● прийом препаратів, що впливають на зростання маси тіла;
● низька фізична активність;
● споживання висококалорійної їжі.3
Основні симптоми ожиріння 4 ступеня
Через велику кількість жирових відкладень вага людини на цій стадії захворювання може досягати 200-250 кг і більше. Набрані кілограми змінюють зовнішність людини: якщо при ожирінні 2 ступеня можна визначити його тип (гіноідний або андроїдний), то при ожирінні 4 ступеня жирові відкладення спостерігаються по всіх ділянках тіла. Надлишки жиру скупчуються на обличчі та шиї, відкладаються на животі та спині, стегнах і сідницях, а також на поверхні внутрішніх органів (вісцеральне ожиріння).
Зі збільшенням обсягу тіла з’являються такі проблеми, як швидка стомлюваність, підвищена пітливість, болі в нижніх кінцівках і хребті. Людині складно підібрати одяг потрібного розміру, важко виконувати свої робочі обов’язки. Незадоволення своїм становищем часто призводить до нервових зривів і затяжних депресій.
Читайте також: Ступені ожиріння
Чим небезпечне ожиріння 4 ступеня
Велика кількість жирових відкладень погіршує роботу внутрішніх органів, що негативно позначається на здоров’ї людини.
- Підшкірні жирові маси в області грудей та живота здавлюють грудну клітину та ускладнюють дихання. В результаті кисень не надходить у кров у достатній кількості, що провокує кисневе голодування та призводить до стомлюваності, сонливості, нічного хропіння та апное. Недостатня вентиляція легенів може спричинити розвиток запальних процесів в органах дихання (бронхіт, пневмонія, а в особливо складних випадках – туберкульоз).
- Жирові відкладення в області міокарда призводять до порушень функцій серця. У людей з ожирінням 4 ступеня може розвинутися ішемія, серцева недостатність, підвищений тиск.
- При надмірній вазі погіршується робота репродуктивних органів: знижується потенція, виникає загроза безпліддя.
- Велика вага – причина частих запалень суглобів і хребта.
Комплексні порушення функцій внутрішніх органів та відсутність заходів, які спрямовано на їх лікування, призводять до розвитку ускладнень, що загрожує летальним результатом.4
Діагностика ожиріння 4 ступеня
Аби підібрати правильне лікування, необхідно пройти обстеження у кількох фахівців: терапевта, кардіолога, ендокринолога, хірурга, психіатра. Для цього призначають ряд аналізів та обстежень, за допомогою яких виявляють супутні захворювання і підбирають лікування для їх компенсації.5
- Наявність (або відсутність) порушень вуглеводного обміну (аналіз крові на цукор, ліпідний спектр крові).
- Оцінка функцій щитовидної залози.
- Оцінка рівня кортизолу в організмі (аналіз сечі, слини).
- Діагностика дефіциту вітаміну D.
- Оцінка стану серцево-судинної системи (ЕКГ, стрес-тест, ехокардіографія).
- Діагностика жовчнокам’яної хвороби (УЗД печінки та жовчовивідних шляхів).
- Діагностика дихальної недостатності (рентген органів грудної клітини).
Лікування ожиріння 4 ступеня
Надлишок жирових відкладень ускладнює лікування, проте правильно підібраний комплекс заходів допоможе поступово знизити вагу, поліпшити роботу внутрішніх органів і підвищити якість життя людини.6 Велике значення має психологічний настрій пацієнта, оскільки для боротьби із зайвою вагою потрібна кардинальна зміна способу життя.
Дієта
Зміна раціону спрямована на зниження кількості висококалорійних страв і продуктів, що стимулюють апетит. Також змінюється режим харчування: кількість прийомів їжі слід збільшити, при цьому обсяг порцій – зменшити.
Фізичне навантаження
На відміну від інших ступеней ожиріння, при 4 ступені захворювання його використовують в якості допоміжної терапії. Занадто велика вага, проблеми з органами дихання та опорно-руховим апаратом не сприяють регулярним фізичним вправам у великій кількості, тому лікар підбирає комплекс, спрямований на підтримку загальної м’язової активності. Це можуть бути піші прогулянки, відвідування басейну, дихальні вправи та ін.
Медикаментозне лікування
Лікарські препарати (ін’єкції або таблетки проти ожиріння) виписують для зниження апетиту і поліпшення обміну речовин. До них відносяться блокатори жирів і вуглеводів, сечогінні засоби, нутрицевтики. Також за необхідності призначають антидепресанти.
Баріатрична хірургія
Вона дозволяє ефективно позбутися зайвої ваги та зберігати отриманий результат протягом 10-15 років.
- Рестриктивні операції спрямовані на зменшення обсягу шлунка, що дозволяє знизити кількість спожитої їжі. До них відносяться поздовжня резекція шлунка і бандажування шлунка.
- Шунтувальні операції (біліопанкреатичне шунтування) “вимикають” певний сегмент кишківника, тим самим зменшуючи площу всмоктування поживних речовин.
Дотримання режиму харчування та дієти, регулярні фізичні навантаження і впевненість у собі – ось основні чинники, які допоможуть в успішній боротьбі із зайвою вагою.