Provagu-org
Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Швидко схуднути

Людині властиво бажати швидкого результату в будь-якому починанні. Схуднення – не виняток. Спробуємо розібратися, чи варто худнути швидко, і які «підводні камені» чекають на цьому шляху рішучих до втрати зайвих кіло

Перш ніж починати будь-яку дієту ми радимо звернутися за консультацією до сімейного лікаря та пройти діагностику організу.

Методи швидкого схуднення

  • Жорстка експрес-дієта, аж до повного голодування; обмеження калорій до 500-1000 на день.
  • Безжалісне виснаження себе фізичними вправами плюс дієта.
  • Використання різних медикаментозних засобів: жироспалюючих таблеток, чаїв для схуднення, БАДів та ін.

Чи дієві ці методи? В більшості випадків – так, але відкритим залишається питання безпеки і доцільності швидкої втрати ваги.

Удар по всіх фронтах

Швидке схуднення на жорсткій дієті – величезний стрес для організму

Швидке схуднення – величезний стрес. Воно веде до зниження імунітету і відбивається практично на всіх системах організму.

Перший удар

Перший удар приймають м’язи. Більша частина ваги, що скидається найжорсткішими обмеженнями, сходить за рахунок м’язів і води, адже організм спалює м’язові тканини раніше ніж жирові. В ході одного експерименту 25 піддослідних дотримувалися низькокалорійної дієти у 500 калорій на день протягом 5 тижнів, а 22 піддослідних – низькокалорійної дієти у 1250 калорій на день протягом 12 тижнів. Обидві групи втратили однакову кількість кілограмів, але ті, хто дотримувався дуже низькокалорійної дієти, втратили в 6 разів більше м’язової маси, ніж люди, що обмежували себе в їжі помірно.1

Удар по шлунково-кишковому тракту

Швидке позбавлення від зайвої ваги позначається на роботі шлунково-кишкового тракту. Через зменшення порцій і нестачу харчових волокон знижується перистальтика кишківника, що веде до закрепів.

Шлунковий сік, який продовжить вироблятися в звичному обсязі, роз’їдає слизові оболонки шлунка і дванадцятипалої кишки, провокуючи розвиток гастриту або виразки, а в жовчному міхурі утворюються камені.2 Якщо не їсти певний проміжок часу, печінка почне виділяти додатковий холестерин в жовч. Жовч стає менш затребуваною організмом, застоюється і разом з холестерином утворює камені.

Удар по серцево-судинній системі

Якою би шкідливою не була зайва вага для серцево-судинної системи, її різке зниження стає ще більшим навантаженням. Система адаптується під певну масу тіла, і для того, щоб перебудуватися, їй потрібен час. Раптова втрата кілограмів викликає порушення балансу електролітів, особливо калію і магнію.3 При зниженні ваги зменшується обсяг крові4, а судини залишаються розтягнутими, що загрожує порушеннями серцевого ритму, стрибками артеріального тиску, і в подальшому збільшує ризик серцевої недостатності.

Удар по зовнішності

Брак мікроелементів і вітамінів при швидкому схудненні вкрай негативно позначається на зовнішності. Необхідний для нормального функціонування мінімум поживних речовин або не надходить в організм, або виводиться, не встигаючи засвоїтись, через що запускається механізм перерозподілу ресурсів: менш значущі (волосся, шкіра, нігті) обділяються на користь життєво важливих (внутрішніх систем і органів). Волосся стає сухим і ламким, нігті розшаровуються, стоншуються, втрачають блиск. Шкіра, яка не встигає адаптуватися до нових форм, обвисає та залишається розтягнутою і в’ялою (через дефіцит поживних речовин в ній не встигає вироблятися необхідна кількість колагену і еластину).

Удар по нервовій системі

Брак деяких мікроелементів і вітамінів групи В негативно позначається на стані нервової системи, обумовлюючи ризики виникнення депресії і неврозів. Людина виявляється на емоційній гойдалці: радість від погляду на зміни у силуеті перемежається нав’язливими думками про улюблені страви і тугою за ними.

Удар по статевій системі

Підшкірна жирова клітковина бере участь у синтезі та розподілі певних гормонів, наприклад, естрогену. При нестачі жиру кількість гормонів може впасти до критичної позначки, що веде до порушення менструального циклу у жінок, і може закінчитися серйозними проблемами з боку статевої системи.7

Добиваючі удари

«Багато дієт і планів харчування виключають цілі групи продуктів, і ви упускаєте ключові поживні речовини, вітаміни і мінерали, необхідні для підтримки здоров’я», – говорить Бонні Тауб-Дікс, дієтолог, автор книги «Прочитайте, перш ніж з’їсти – від етикетки до столу».5

При продовженні знущань над собою, ситуація ще погіршується: щоденними супутниками стають авітаміноз, запаморочення, хронічна втома, сухість шкіри аж до тріщин, головні болі, підвищена нервозність. Іноді доходить до остеопорозу – його провокує брак вітаміну D, кальцію і фосфору в раціоні.6

«Якщо ви схуднете дуже швидко, це може мати психологічні наслідки»5, – зазначає Тауб-Дікс.

Повернення втрачених кілограмів

Швидко скинуті кілограми швидко повертаються назад, та ще й з «надбавкою»

Швидка втрата ваги часто закінчується її швидким поверненням. Причому, повертається вона найчастіше з бонусом. Існує кілька причин цього феномену. Перша – після жорстких обмежень людина знову береться за старі харчові звички і починає надолужувати згаяне. Друга – уповільнення обміну речовин.6 Рано чи пізно ті, хто худне, стикаються з «ефектом плато». Він трапляється навіть тоді, коли людина продовжує дотримуватись дієти і займатися фізкультурою. Організм пристосовується до нового раціону та навантажень і уповільнює метаболізм.

Уповільнення метаболізму  може відбутися і через зменшення м’язової маси. «М’язи більш метаболічно активні, ніж жир. Це означає, що 0,5 кг м’язів спалює більше калорій в день, ніж 0,5 кг жиру. Таким чином, втрата м’язової маси означає, що спалюється менше калорій в день», – зазначає Джесіка Крендалл Снайдер, дієтолог і представник «Академії харчування та дієтології».5 Не менш ймовірним є уповільнення обміну речовин через зниження рівня гормонів, що його регулюють (таких як гормон щитоподібної залози).

Як худнути правильно

Висновок напрошується очевидний: схуднення має бути гармонійним і поступовим.

Згадана вище дієтологиня Снайдер рекомендує зупинитися на мінус 0,9 кг в тиждень, плануючи раціон таким чином, щоб він залишався здоровим, різноманітним і збалансованим.5

Більшість досліджень показують, що перетворити здорове харчування в звичку і не підірвати здоров’я в гонитві за недосяжним ідеалом, вдається виключно при поступовому зниженні ваги.

Безпечні пришвидшення

Проте, за допомогою деяких прийомів можна прискорити процес схуднення, не наражаючись на небезпеку.6

  • Потрібно ретельно пережовувати їжу. Ця корисна звичка допомагає насичуватися швидше і довше не відчувати голоду.
  • Слід пити зелений чай або чай улун. Ці напої підвищують метаболізм на 4-5% і спалювання жиру до 17%. Взагалі, дуже важливо дотримуватись водного балансу і вживати не менш 1,5 літрів рідини на день.
  • Не можна відмовляти собі у здоровому сні. Нестача сну підвищує рівень греліну, гормону голоду, і знижує рівень лептину, гормону ситості.
  • Не варто нехтувати фізичними навантаженнями. Корисно практикувати як тренування з обтяженнями, що допомагають боротися з втратою м’язової маси і, як наслідок, зниженням метаболізму, так і заняття високої інтенсивності. Наприклад, інтервальне тренування, на відміну від звичайних аеробних вправ, продовжує спалювати калорії ще тривалий час після закінчення заняття.

Отже, цілком очевидно, що повільну, стійку втрату ваги легше підтримувати в довгостроковій перспективі. А якщо ж потрібно схуднути до конкретної події, можна вдатися до візуальної корекції фігури.

Хитрощі миттєвого «схуднення»

Швидке схуднення відбувається за рахунок м’язів і води, адже організм спалює м’язові тканини раніше ніж жирові

Схуднути за півгодини… можливо. І ми знаємо декілька секретів, які в цьому допоможуть.

  • Коригуюча нижня білизна допоможе зробити пишні форми візуально стрункішими.8
  • Фігура виглядатиме привабливіше, якщо одяг повторюватиме контури тіла.
  • Мішкуватий одяг створить додатковий об’єм, занадто тісний – приверне увагу до нашарувань жиру.
  • Перевагу варто надавати тканинам, що драпірують тіло.
  • Піджак і штани в тон відвернуть увагу від широких стегон.
  • Однотонні топ і штани допоможуть замаскувати повний живіт.
  • Чорний приховує всі тіні, що відкидаються жировими відкладеннями – якщо немає кольору, немає контрасту.
  • Вертикальні смуги або ряд ґудзиків візуально видовжать фігуру, відволікаючи увагу від її об’ємів. Заради такого ж ефекту можна використовувати вертикальну вставку чи V-подібний виріз.
  • Щодо корекції обличчя, то чоловікам допоможе приховати повні щоки чітка лінія бороди, жінкам – правильно підібраний макіяж з виділеними очима, але без чітких ліній (стрілок), добре промальованими бровами, матовими текстурами нейтральних відтінків,  і «правильна» зачіска.9
  • Пряме волосся або щільні кучері зроблять обличчя ширшим, а м’які локони – візуально худішим, високий недбалий хвіст відверне увагу від щік та підборіддя. Асиметрична гривка та коса чи локони на бік теж перетягнуть увагу від обличчя на волосся. Зроблять лице візуально тоншим об’ємна зачіска і «ламані» структурні пасма.
UA24CO00030