Розповсюдженість ожиріння у світі збільшується, досягаючи 10-35% у євро-американському регіоні.1
Статистика щодо населення США твердить, що 64% дорослих американців мають надлишкову вагу (ІМТ (індекс маси тіла) у діапазоні від 25,0 до 29,9 кг/м2) або страждають на ожиріння (ІМТ у діапазоні від 30 кг/м2 та вище). Це доволі різке зростання у порівнянні із 55% у 1994-му році. Також дані демонструють подвоєння рівня розповсюдження ожиріння у порівнянні з 1980-м роком (з 15 до 30%).
Через це ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) визнала ожиріння глобальною епідемією. За оцінками організації близько 1 млрд людей у всьому світі страждають на ожиріння. 2
Новини не дуже втішні, проте плюс ситуації у тому, що ожиріння піддається лікуванню, а втрата ваги навіть у розмірі 10-15% з подальшою підтримкою такого рівня маси тіла значно знижує ризик розвитку ускладнень.
Серед позитивних моментів лікування ожиріння:
- зниження артеріального тиску;
- зменшення ризику розвитку діабету ІІ типу;
- зниження ризику розвитку серцево-судинних захворювань. 3
Лікування ожиріння
Боротьба із зайвою вагою починається з комплексних змін у способі життя, що включають застосування дієти, підвищення рівня фізичної активності та модифікацію поведінки. У певних випадках лікар має право призначити таблетки від ожиріння (про медикаментозну складову лікування трохи згодом).
Узагальнений план дій виглядає наступним чином:
- самоконтроль калорійності вживаної їжі та рівня фізичної активності;
- постановка цілей (не космічних, на кшталт схуднути за тиждень, а реальних поступових кроків);
- контроль стимулів (дуже важливим є психологічне налаштування та усвідомлення, що всі ці життєво дії необхідні);
- система «бонусів» за досягнення (рекомендовано «нагороджувати» себе чимось неїстівним);
- профілактика рецидивів (насправді, найважче – втримати отримані результати, багато людей після закінчення курсу лікування «зриваються», повертаючись до звичного способу життя, і набирають ще більше зайвих кіло).
Як і у випадку з усіма хронічними недугами, для лікування ожиріння потрібна командна робота із залученням лікаря, психолога, фізіотерапевта або терапевта, дієтолога та, за потреби, інших вузьких спеціалістів.
Дослідження доводять, що мультидисциплінарний підхід призводить до гарантованого результату у вигляді втрати 5-10% ваги у довготерміновій перспективі. 4
Дієта
Навіть якщо ви швидко втратили перших пару кілограмів на ефективній дієті, пам’ятайте, найнадійнішим та безпечним способом позбавлення від ожиріння є стабільна, нехай невеличка, втрата ваги протягом тривалого часу.
Уникайте швидких диво-дієт, що обіцяють миттєвий результат – саме ці схеми згодом призводять до набору ваги після закінчення курсу. Стандартна схема здорового схуднення передбачає не менш ніж піврічну участь у дієтичній програмі та принаймні річну підтримку отриманих результатів.
І, що є найважливішим, – немає ідеальної дієти. Ви повинні обрати схему, що найбільше підходить саме вам, з використанням харчів, які вам подобаються. 5
Основною причиною ожиріння є надлишок калорій: ви споживаєте більше калорій, ніж витрачаєте.
- Перший крок: оцінка потрібного вам об’єму калорій на день та зменшення споживання (для схуднення кількість калорій, рекомендованих медиками, потрібно зменшити, для підтримки результату – знаходитися у межах денної норми).
- Другий крок: вибір зваженої дієти за допомогою спеціаліста.
Вважайте на деякі впливові фактори:
- Зменшення вживання обробленої, рафінованої та готової їжі з високим вмістом цукру та жирів та одночасно збільшення вживання цільнозернових продуктів та харчів з високим вмістом клітковини (таких як свіжі овочі та фрукти) однозначно допоможе у схудненні.
- Клітковина дарує швидке відчуття насичення та рятує від спокуси з’їсти ще шматочок чогось додатково.
- Продукти з цільного зерна повільніше вивільняють енергію, а тому дають змогу довше відчувати ситість. 6
Фізичні вправи
Зменшення кількості вживаних калорій допоможе схуднути, проте підтримка здорової ваги вимагає певної фізичної активності для спалення енергії.
Активний спосіб життя допомагає на 40% знизити ризик появи проблем зі здоров’ям (наприклад, розвитку цукрового діабету ІІ типу).
Лікарі рекомендують дорослим не менш ніж 150 хвилин активності середньої інтенсивності протягом тижня (наприклад, 5 занять по 30 хвилин на тиждень).
Серед прийнятних для людей з ожирінням способів:
- швидка ходьба;
- прогулянки на велосипеді;
- плавання (не спортивне);
- танці, аеробіка, йога.
Знову ж таки, найголовніше – знайти заняття до душі, вправи, котрі хочеться виконувати ще й ще. 7
Зміни у способі життя
На додачу до дієти та спорту потрібно кардинально переоцінити власний спосіб життя та опанувати зміни, котрі рекомендовано залишити на все життя.
- Зберігайте у холодильнику запас овочів, фруктів та корисних закусок. Якщо незмога терпіти, краще перекусити чимось корисним.
- Пийте якомога більше чистої води.
- Використовуйте тарілки меншого, ніж зазвичай, розміру (рекомендована порція на великій тарілці буде виглядати «сиротою», тоді як посуд меншого розміру буде весь заповнений їжею, що психологічно даватиме візуальний сигнал, що їжі досить багато).
- Візьміть звичку їсти повільно.
- Відмовтеся від телевізора або інших гаджетів з відео підчас їжі: захоплені переглядом, ви можете перебільшити рекомендовану порцію.
- Спробуйте виділяти достатньо часу для сну.
- Якщо ви їздите на авто, паркуйтеся трохи далі від входу до будівлі. Це дасть вам змогу здійснити додаткову корисну прогулянку пішки.
- Використовуйте сходи замість ліфта.
- Уникайте ресторанів швидкого харчування.
- Постарайтеся знизити рівень стресу у житті. 8
- Залучайте до процесу друзів та близьких: це допоможе зберегти мотивацію.
- Слідкуйте за власним прогресом: ведіть щоденники, фіксуйте успіхи. 7
Медикаментозне лікування
Препарати для лікування ожиріння – дієвий спосіб позбутися зайвої ваги, проте, лікарі вдаються до такого кроку в обмеженому колі ситуацій:
- якщо ІМТ людини 30 кг/м2 або вище;
- якщо ІМТ людини вищий за 27 кг/м2, плюс присутні супутні недуги (діабет ІІ типу, підвищений артеріальний тиск тощо). 10
Принцип дії ліків від ожиріння
Є два основних типи препаратів:
- для пришвидшення відчуття насичення;
- для уповільнення засвоєння жирів з їжі.
Важливо!
Пам’ятайте: ліки не замінюють дієту або спорт! Препарати від ожиріння є дієвими лише тоді, коли вони призначені лікарем і є частиною комплексної терапії. 11
Хірургічне втручання
У крайніх випадках медики вдаються до хірургічного втручання (шунтування та бандаж шлунку, встановлення шлункового рукава тощо) для досягнення успіху терапії ожиріння. Такі процедури можуть бути показані людям з ІМТ значно вищим за 30 кг/м2, тим, у кого наявні серйозні супутні недуги, або тим, хто демонструє неефективність традиційного лікування.
Знову ж таки, оперативне втручання не є панацеєю. Ви швидко втратите зайву вагу, проте не будете захищені від подальшого її набору. Дієта та спорт залишаються невід’ємними складовими успіху. 5
Загалом, слід пам’ятати, що здоровий спосіб життя – найкраща профілактика та найефективніший спосіб лікування ожиріння.