Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Скандинавська дієта С’юзі Венгель

Скандинавська дієта дозволяє поступово та комфортно позбавлятися зайвої ваги, не вимагаючи натомість радикальної відмови навіть від улюблених солодощів та вечірок з бокалом вина

На власному прикладі

Скандинавську дієту у 2014 році вигадала та випробувала на собі данська дієтологиня С’юзі Венгель1. За допомогою розробленого під власні уподобання раціону за 9 місяців вона схудла на 40 кг (мінус близько 4 кг в місяць) та продовжує утримувати досягнутий результат (60 кг) до цього часу. Цікаво, що раніше їй також вдавалося декілька разів схуднути щонайменше на 25  кг, але потім втрачене поверталося знову і знову. (Знайома картина, чи не так?)

Особистий приклад дієтологині виявився настільки разючим, що його почали практикувати інші охочі позбутися зайвої ваги. Сама ж пані Венгель описала свій досвід та основи так званого скандинавського раціону харчування у своїй книзі The Scandi Sense Diet. В анотації до української версії книги стверджується, що вона вже перекладена 10 мовами. Ознайомитися зі сторінкою Венгель в Instagram можна за посиланням.

Дієта без примусу, або переваги харчування в стилі С’юзі Венгель

Скандинавська дієта дозволяє поласувати смаколиками, але їх об’єм не повинен перевищувати власний кулак

Беззаперечною перевагою скандинавської дієти вважається її природна збалансованість при очевидній лояльності щодо вибору продуктів. До прикладу, дієта не вимагає категоричної відмови від солодощів та навіть алкоголю. Венгель з власного досвіду стверджує, що один келих вина час від часу, навіть перед сном, не завадить схудненню.2 Експертка впевнена: чим суворіші заборони, тим більший ризик їх порушити.

Не менш вартісною принадою скандинавської дієти є відсутність необхідності постійно рахувати калорії чи зважувати їжу – натомість акцент робиться на візуальному розмірі порцій. 3

Читайте також: Дієта Дюкана

Який кулак – така і порція

В основі скандинавської дієти – суворий контроль над розміром порцій

Основний принцип скандинавської дієти полягає в комбінуванні кожного з трьох або чотирьох (Венгель залишає цей вибір на власний розсуд) добових прийомів їжі за правилом кулака. Це означає, що на вашій тарілці повинні бути:

  • порція білкової їжі розміром з ваш кулак;
  • така сама порція вуглеводів;
  • дві порції сезонних овочів розміром з той самий кулак;
  • на додачу повна столова ложка жирів або її еквівалент, якщо, наприклад, мова йде про сир.

Білковий «кулак»4 може бути представлений м’ясом, рибою, морепродуктами, молочними продуктами та бобовими.

Вуглеводний «кулак» можна комбінувати за допомогою варіацій злаків (каші з цільнозернових круп), ягід, супів, інколи дозволяючи собі так звані швидкі вуглеводи за умови дотримання вище названої пропорції.

Що стосується овочів, то це може бути морква, перець, огірки, помідори, гарбуз тощо. Важливо додавати до овочевих страв кріп, петрушку, руколу та іншу корисну зелень.

Дієтологиня радить поступово відмовитися від смаження їжі, а натомість варити або запікати продукти – і смачно, і корисно. Також слід уникати так званої «швидкоїжі», надаючи перевагу домашньому харчуванню та фермерським продуктам.

Підсилити ефект від скандинавської дієти можна за допомогою помірної фізичної активності. 5

Втрата ваги у людей, які вирішили харчуватися за принципом чотирьох кулаків, відбувається поступово. Дієтологиня навіть наполягає не контролювати6 на терезах результати схуднення протягом першого місяця, а лише споглядати за змінами, які відбуваються з організмом. Дослідження стверджують, що завдяки такому раціону стан здоров’я поліпшиться вже в найближчій перспективі.

Недоліки скандинавської системи харчування

Скандинавська дієта наполягає: «левову» частку порції повинні складати корисні овочі та зелень

Скандинавська дієта не підходить людям з чутливою реакцією, наприклад, на білкові чи молочні продукти. Втім, раціон, випробуваний на собі Венгель, дозволяє кожному розробити власне меню, уникаючи подразників.

Також дієта може розчарувати тих, хто за умови доступності всіх категорій продуктів буде не в змозі контролювати розмір порцій. Експерти також звертають увагу, що система не відрізняє маргарин від авокадо, класифікуючи їх як жири, а також ототожнює макарони з  ягодами, оскільки і перші, і другі є вуглеводами.

Варіанти меню на добу

Скандинавська дієта не вимагає суворого дотримання якогось чіткого меню і завдяки цьому користується величезною популярністю. В мережі існує велика кількість перевірених комбінацій страв для щоденного харчування. Їх можна переглянути за хештегом #sensekost.

До прикладу, «скандинавський» раціон схуднення може бути таким.

  • Сніданок: 2 яйця (білки); один шматок хліба з вершковим маслом (вуглеводи); декілька помідорів, свіжий горох (овочі); чашка кави без цукру.
  • Обід: шматок домашнього бекону та запечені гриби (білки); гречана каша (вуглеводи); морква, огірки, перець (овочі); сир (жири).
  • Вечеря: запечена домашня куряча котлета (білок); відварена та запечена спаржа (овочі); кава чи вино.

Найяскравіші цитати Венгель

  • «Я зрозуміла, що суворі обмеження провокують переїдання, і склала власний план харчування».
  • «Якщо ваша дієта неправильна, ви худнете. Але відчуваєте себе погано».

Перш ніж розпочати процес схуднення, радимо звернутися за консультацією до сімейного лікаря або ендокринолога та пройти обстеження.

UA21CO00111