Перед початком будь-якої дієти рекомендуємо проконсультуватися у лікаря.
Жироспалююча дієта – це по суті тактика правильного розподілу жирів, білків та вуглеводів в раціоні, що сприяє підвищенню швидкості метаболізму. Вона ніби перезавантажує «відповідальні» органи, налаштовуючи їх не на економію енергії у вигляді жирових відкладень під загрозою голодної смерті, а на новий режим здорового обміну речовин.
Метаболізм – процес, який визначає швидкість спалення спожитих калорій для забезпечення організму енергією. Цей процес триває безперервно, а його швидкість визначає схильність людини до накопичення зайвої ваги. З’ясуємо, від чого в такому випадку залежить те, наскільки оперативно організм буде витрачати енергію.
Експерт з дієтології, професор генетики Гарвардського університету Чи-Хао Лі зазначає, що швидкість метаболізму залежить від двох чинників: генетичних ознак та харчування людини.1 І якщо генетичну спадщину лишається прийняти за належне, то від розподілу білків, жирів та вуглеводів у раціоні людини буде залежати, наскільки швидко її організм зможе залучити енергію із їжі для власної життєдіяльності.
Їжа – інструмент для зниження ваги
Як же виглядає насправді правильне харчування? Важливим критерієм вибору продуктів для сніданку, обіду та вечері під час жироспалюючої (метаболічної) дієти є їх вплив на рівень інсуліну, а також – дотримання не менш ніж п’ятигодинних інтервалів2 між епізодами харчування. Зниження ваги за рахунок жирової тканини починається на низькому рівні інсуліну, який підіймається одразу після початку процесу травлення.
Таким чином, жироспалююча дієта, а точніше, система харчування, що має прискорити метаболізм, виключає перекуси, бо вони підіймають рівень інсуліну. Це означає, що процес ліполізу (спалення власного жиру) не відбудеться – метаболічні можливості організму досягають максимального рівня через п’ять годин після харчування.
Не менш важливим правилом жироспалюючої дієти для прискорення метаболізму є часові обмеження щодо епізодів харчування. Так, сніданок та обід повинні бути не пізніше 14.00 години, а вечеря – не пізніше 20.00. При цьому розмір порцій не повинен перевищувати 300-350 грамів, бо навіть від найкорисніших продуктів можна доволі швидко набрати зайву вагу, якщо вживати їх не в свій час або в надмірній кількості. Наприклад, з’їдене на ніч яблуко і те саме яблуко зранку – по-різному сприймаються організмом. Для послідовників «секти стрункості» давно зрозуміло, що в принципі дуже корисні фрукти після 16-00 – табу.
Правильні продукти у правильному поєднанні вжиті у правильний час запускають процес жироспалювання!
Формула прискорення жироспалювання
Вона виглядає так: зранку – білки, в обід – вуглеводи, на ніч – жири. Основним правилом метаболічної дієти, яка також має загальний оздоровчий вплив на організм та може застосовуватися тривалий час, є сталий розподіл продуктів.
Білки на сніданок – прекрасний початок дня!
Дотримуючись жироспалюючої дієти, на сніданок слід обирати яйця, сочевицю, хумус, сир в сполученні з сирими чи запеченими овочами.
Вівсянку та фрукти краще вживати на обід, а не під час сніданку, як ми звикли.
Обідня пора вважається періодом ферментної активності – в цей час можна без наслідків з’їсти будь-які корисні вуглеводи. Це може бути борщ, суп, овочеве рагу, кашу з цільнозернової крупи, м’ясо. Обов’язковим на обід є порція салату зі свіжих овочів, а також фрукти.3 Обід – єдиний період протягом доби, коли фрукти можуть споживатися без шкоди для фігури.
Аби дієтичні старання протягом дня не були змарновані увечері, цей епізод харчування має складатися переважно із жирів. Так-так, не дивуйтеся: останні дослідження показали, що вживання здорових жирів досить легко допомагає контролювати вагу.4 До продуктів, які містять здорові жири, відносяться авокадо, вершкове масло (у помірній кількості) чи пармезан – вони насичують організм і зовсім не підвищують інсулін на ніч.5
Жири під час вечері слід обов’язково поєднувати з білками. Це може бути біла запечена риба, гриби, морепродукти чи яйця. А от підвищують інсулін червоне м’ясо та молочні продукти – отже їх на вечерю краще не вживати.
Увечері овочі краще запікати – згодяться всі, крім тих, що викликають збільшення рівня інсуліну: морква, картопля та батат.
Зауважимо, що під час метаболічної дієти не можна вечеряти, наприклад, сиром з медом, чи вживати фрукти.
Між прийомами їжі повинно пройти не менше 5 годин!
Складаючи меню, зверніть увагу на продукти, що прискорюють метаболізм – ТОП-11 продуктів, що спалять ваші жири
Жироспалююча дієта не забороняє вживати ті чи інші продукти (ось чому вона така популярна). Важливо лише зрозуміти, коли саме їх можна їсти, аби їх енергетична цінність пішла на підтримання життєдіяльності організму, а не в жирове депо.
На спортивній дієті
Дотримання метаболічної дієти дозволяє отримати значно кращі результати, якщо поєднувати жироспалюючу схему харчування з фізичною активністю.6 Звичайна ходьба, прогулянки на велосипеді, тренування чи фітнес (обирайте той вид, що до душі) допоможуть швидко спалити ненависні жирові «запаси», що окупували тіло.