Provagu-org
Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Ефективна дієта для схуднення

Чи існує в світі універсальна та ефективна дієта? Скоріш за все, для успішного схуднення доведеться шукати кожному свою дієтичну «панацею». Як це зробити, дізнайтесь з наших рекомендацій

Надлишкова вага підступна: вона підкрадається до нас нишком, помалу. Спочатку вона ховається у тонкому жировому прошарку, майже непомітному… Та ось раптом ваги б’ють на сполох: виявлено зайві кілограми, терміново потрібна більш ефективна дієта для схуднення! Перелік популярних дієт налічує десятки варіантів. Однак не варто поспішати, змінюючи свій режим харчування самостійно, навіть якщо це радить подруга або модний блогер. До вибору дієти потрібно підійти відповідально, щоби не зашкодити своєму здоров’ю.

Сам собі НЕ лікар

У гонитві за зниженням цифри на вагах деякі люди впадають у крайнощі. Бажання якомога швидше позбутися зайвих кілограмів змушує їх експериментувати з власним організмом: одна дієта змінює іншу, вага ніби й знижується, та з часом знову повертається на колишню позицію. Особливо це стосується дієт з жорстким обмеженням калорій або продуктів. По-перше, такі дієти можуть негативно впливати на здоров’я. По-друге, початкове зниження ваги швидко змінюється на так зване “плато”, коли дієта перестає діяти. Це можна пояснити зниженням потреби організму в калоріях внаслідок уповільненя метаболізму. Тобто замість отримання енергії за рахунок жирових запасів і зниження ваги, організм використовує менше енергії і зберігає вагу. А після закінчення дієти набір ваги навіть пришвидшується.

То що ж робити? Основна помилка, яку любителі швидкого схуднення допускають при зміні режиму харчування – вибір дієти без узгодження з лікарем (наприклад, дієтологом). По суті, це є самолікуванням, яке, як попереджає МОЗ, небезпечне для здоров’я. Те, що підходить одній людині, може завдати шкоди іншій – кожен організм по-своєму реагує на різні продукти, залежно від генетики та стану здоров’я.Отже, якщо ви бажаєте підібрати дійсно ефективну дієту для схуднення, вам потрібна хоча б початкова консультація лікаря, а за необхідності – обстеження організму.

Скажімо «стоп!» самодіяльності

Незбалансоване обмеження харчування створює стресову ситуацію: організм не отримує необхідні йому поживні речовини та реагує відповідно. Різке зниження калорійності їжі провокує підвищене вироблення гормону голоду, через що людина постійно думає про їжу. І звичайно, невдовзі вона може зірватися, махнувши рукою на дієту, й наїсти додаткові кілограми до вже наявної зайвої ваги.2 Крім цього, дієта з низьким вмістом вуглеводів може погіршити увагу й пам’ять, а при нестачі жирів постраждають шкіра, нігті та волосся.

ВАЖЛИВО! Дієта для схуднення може бути ефективною тільки в тому випадку, якщо вона підібрана з урахуванням особливостей вашого організму та ритму життя

Щоб дієта для схуднення була результативною, необхідно усвідомлене бажання скинути зайву вагу та розуміння того, що цей процес потребуватиме від вас терпіння й часу. Дієта не повинна перетворюватися в джерело стресу для організму, інакше її ефект буде протилежним. Позбутися зайвих кілограмів і зберегти отриманий результат стане можливо лише тоді, коли ви будете готові перебудувати свої смакові звички та змінити той образ життя, внаслідок якого ці кілограми й з’явилися.3

Консультуймося у лікаря

Ефективна дієта для схуднення – це та система харчування, яку підбере спеціаліст саме для вас

Наступний крок після морального налаштування на поліпшення якості життя – консультація у лікаря. Це необхідно для того, аби виявити наявність будь-яких протипоказань для дієтичних обмежень. Наприклад, дієта протипоказана вагітним, мамам, які годують груддю, а також людям з деякими ендокринними захворюваннями. Наявність хронічних хвороб шлунково-кишкового тракту дозволить виключити зі списку рекомендацій дієти, які можуть викликати загострення.

Почати відвідини лікаря можна з сімейного лікаря: він виконає первинний огляд і випише направлення на аналізи. За необхідності терапевт порекомендує звернутися до інших профільних фахівців – дієтолога, ендокринолога, кардіолога, психотерапевта, гастроентеролога та ін.4

За підсумками обстеження лікар визначить кількість кілограмів, які потрібно скинути, та підбере індивідуальний комплекс для схуднення. Як правило, він складається зі збалансованої дієти та адекватного фізичного навантаження. Обговорюючи з дієтологом ваше майбутнє меню, обов’язково поділіться своїми харчовими вподобаннями: завдяки цьому вам не доведеться змушувати себе вживати продукти, смак яких не подобається.4

Правила більш ефективної дієти для схуднення

Іноді для того, щоб схуднути, достатньо відмовитися від нездорових продуктів та шкідливої звички заїдати стрес

Обговорюючи з лікарем варіанти дієт, намагайтеся врахувати наступні нюанси:

  • Якщо ваша надмірна вага є результатом “заїдання стресу”, не відмовляйтеся від консультації у психотерапевта. Він допоможе стабілізувати емоційний стан і налаштує вас на кардинальну зміну способу життя без додаткового стресу.
  • Всі продукти, що входять в меню дієти, повинні бути доступні (в тому числі – у фінансовому плані) та прості в приготуванні. При цьому потрібно врахувати, що фастфуд і напівфабрикати не підходять для лікувальної дієти.
  • Продумайте режим харчування з урахуванням вашої активності. Прийоми їжі повинні бути частими, а порції – невеликими. Ефективна дієта для схуднення має відповідати вашим цілям, враховувати початкову вагу, фізичний і психологічний стан, ваші звички і переваги. Відмовтеся від дієт з дуже жорсткими вимогами: процес зміни харчових звичок не слід перетворювати на тортури.
  • Не забудьте про рідину! Її обсяг не повинен бути менше ніж 1,5 літра на добу.5 Складіть разом із вашим лікарем перелік напоїв: це можуть бути зелений чай, трав’яні настої, несолодка мінеральна вода, натуральні фруктові та овочеві соки та ін. І обов’язково – чиста питна вода!
  • Не харчуйтеся поспіхом. Гарне сервірування й відсутність зовнішніх подразників у вигляді телевізора, смартфона, книги або радіо дозволять повністю присвятити себе процесу прийому їжі. Це поліпшить травлення та засвоюваність поживних речовин.
  • Приділіть увагу фізичному навантаженню – це обов’язковий компонент ефективної терапії для схуднення.6 Якщо ви звикли до малорухливого способу життя, почніть із звичайної ходьби на свіжому повітрі мінімум по 500 кроків, і кожен день збільшуйте їх кількість, довівши до 5 тисяч. На початковому етапі виберіть оптимальний темп для прогулянки – 60-70 кроків за хвилину, й поступово збільшуйте швидкість до 90-110 кроків за хвилину. Плавання також стане у пригоді в боротьбі із зайвою вагою. Відвідувати басейн слід перед їжею, а після заняття потрібно витримати деякий час, перш ніж поїсти.

Відповідальний підхід до вибору дієти, заснований на повазі до свого організму та бажанні покращити якість життя, дозволить підібрати найбільш дієвий комплекс заходів для боротьби із зайвою вагою. Все, що вам знадобиться – це впевненість у собі, терпіння, цілеспрямованість і суворе дотримання рекомендацій лікаря.

UA21CO00055