Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Палеодієта: поради доісторичних дієтологів

Серед наших пращурів не було жодного товстуна. Чому? Пропонуємо подорож у далеке минуле для того, аби розібратися у тонкощах доісторичного харчування – палеодієті. Можливо, саме цей спосіб допоможе нарешті скинути зайві кіло

Цивілізований світ з кожним роком «гладшає». Але ж були часи, коли наші далекі пращури геть усі були стрункими. Принаймні, про це твердять археологи, що відновлюють зовнішність прадавніх людей. А дієтологи, в свою чергу, відновили прадавнє меню, котре давало колись людям змогу бути завжди у формі. Отже, поринаємо на кілька мільйонів років назад у минуле та вивчаємо палеодієту – харчові звички людей палеоліту.

Палеоліт – прадавні часи доісторичних людей, що не знали землеробства. Впольована за допомогою уламків каменю дичина та їстівні дари природи – ось і весь харчовий спектр наших пращурів.

Недарма кажуть, що все геніальне напрочуд просте. Саме ця думка бриніла у голові американського вченого-дієтолога Лорена Кордейна. Кілька десятків років Кордейн, разом з колегами, вивчали таємниці життя людей кам’яного періоду, а у 2002 році світ побачила книга «Палеодієта» – результат багаторічних наукових досліджень минулого та реальних спостережень сьогодення.

Що таке дієта палеоліту

Палеодієта – схема харчування людей палеоліту, що використовує лише впольовану та зібрану їжу: м’ясо звірів та риби, яйця, різноманітні овочі й фрукти, зелень (трави) плюс горіхи та насіння.

Читайте також: «Сироїдіння для схуднення»

Не можна

Рафіновані та перероблені продукти, сільськогосподарські «бонуси» – молочку, зернові вироби, страви з бобових прибираємо зі столу.

Палеодієта передбачає навіть більше за рекомендації лікарів білкове навантаження: їх частка у денному раціоні може сягати 35%. 1

У чому головна принада палеодієти

У тих, хто сидить на палеодієті, шкіра стає чистою та свіжою

На думку дослідників та винахідників дієти кам’яної доби, головний позитивний аргумент – відсутність у наших предків захворювань, спровокованих розвитком цивілізації: діабету 2-го типу, ожиріння, серцево-судинних проблем, раку.

Тобто, проста їжа, відсутність обробки харчів та висока фізична активність були запорукою міцного здоров’я прадавніх людей. І це саме те, чого критично не вистачає сучасним людям.

Дехто звертає увагу на мізерну тривалість життя доісторичних мешканців планети. Але, будьмо чесними, тоді люди більшою мірою гинули не через хвороби, а від нещасних випадків у ще дикому й непривітному світі. 2

За гіпотезою вчених, якби люди кам’яної доби не гинули у двобої з природою, вони мали б здоров’я жити без проблем довгі роки.

Продукти для палеодієти: «+» та «-»

Молочні продукти – табу при палеодієті

Прощавайте, хвороби, привіт, стрункість! Непогана рекомендація для дієти.

Дізнаймося, що за продукти обіцяють нам такий приємний результат.

Дієта схвалює

  • овочі;
  • нежирне м’ясо;
  • рибу;
  • яйця;
  • фрукти;
  • горіхи та насіння (через високу калорійність людям, що прагнуть схуднути, треба обмежувати їх кількість);
  • зелень;
  • фруктові та горіхові олії з оливи, кокосу, мигдалю та спеції (хоч ці продукти навряд чи були доступні людям палеоліту, але дієтологи роблять нам з вами, вихованцям цивілізації, такий смачний подарунок).

Дієта забороняє

  • усі зернові (пшеницю, овес, ячмінь тощо) й бобові культури (арахіс, квасолю, сочевицю, горох);
  • молочні продукти;
  • трансжири (оброблені масла та олії);
  • оброблений (рафінований) цукор;
  • штучні підсолоджувачі;
  • знежирені штучним шляхом продукти (марковані як «дієтичні»);
  • оброблену (кухонну) сіль.

Напій для палеодієти, якщо бути суворим, лише один – вода. Але іноді можна схитрувати та поласувати чорною кавою чи зеленим чаєм без цукру.

Читайте також: «Питний режим для схуднення»

Не забувайте: наші предки вже точно не валялися цілодобово на канапі. Щоденні фізичні вправи – невід’ємна складова палеодієти.3 Виняток можна зробити лише тим, хто використовує дієту не для схуднення, а з власних міркувань щодо харчування. Хоча, навіть струнким людям спорт аж ніяк не завадить.

Позитив та недоліки палеодієти

Якщо ви прочитаєте книгу доктора Кордейна «Палеодієта», вас, скоріше за все, накриє хвиля захвату, і ви скоренько побіжите до супермаркету за м’ясом та овочами.

Але розгляньмо дієту ретельніше з медичної точки зору. Чи все так райдужно?

«+»

Виключення з раціону усіх продуктів з переліку вище неодмінно потягне за собою бажану втрату ваги. Великим плюсом білкової та рослинної їжі є довге відчуття ситості, а це вірний помічник для контролю рівня цукру у крові та нормалізації ваги.

Читайте також: «Білкова (протеїнова) дієта»

«-»

Досить примітивний раціон у довготерміновій перспективі може або банально набриднути, або створити дефіцит необхідних організму речовин. Наприклад, брак кальцію може спровокувати появу остеопорозу й рахіту та стати причиною переломів, а низький вміст у раціоні вуглеводів потягне за собою активне розщеплення жирів для отримання енергії і, як результат, потенційну можливість розвитку кетозу.4 Тобто, під час впровадження дієти вам, можливо, не завадять мультивітаміни.

«+»

Автор палеодієти твердить, що така схема харчування суттєво знижує ризик старту та небажаного розвитку серцевих захворювань, вгамовує артеріальний тиск, знімає запалення, робить шкіру чистою, а тіло струнким.

Читайте також: «Як зберегти красу після дієти»

«-»

Практичні досліди підтверджують, що відсутність солі й справді нормалізує тиск, а харчові обмеження допомагають зменшити масу тіла. Але інші обіцянки дієтолога потребують додаткових досліджень для підтвердження їх ефекту.

Протипоказання

І, наостанок, перед пірнанням до дієти палеоліту прорахуйте й потенційні фінансові витрати. Адже щоденні гори свіжини коштуватимуть досить таки багато.

Тим, у кого наявні захворювання серця, нирок, печінки чи підшлункової залози, буде потрібний ретельний нагляд лікаря під час впровадження палеодієти. 4

У будь-якому випадку перед тим, як почати харчуватися за правилами палеодієти, зверніться до терапевта, котрий схвалить ваш вибір та зробить відповідну конкретній ситуації корекцію. 5

Меню палеодієти

Частка білка у денному раціоні палеодієти може сягати 35% – більше, ніж рядять дієтологи

Оскільки дозволених палеодієтою харчів не так вже й багато, вам доведеться увімкнути фантазію та складати меню з врахуванням власних уподобань. Інакше за тиждень-два вам до чортиків набридне одноманітне і досить бідне меню.

Приблизний денний раціон може містити

Сніданок: омлет зі шпинатом та цибулею + паштет з печінки.

Обід: тунець у салаті з мигдалем.

Вечеря: тушкована з овочами яловичина.

Перекус: десертне морозиво з кокосового молока без додавання цукру. 6

Або

Сніданок: смажений чи печений лосось та диня.

Обід: смажена чи печена свинина з салатом.

Вечеря: яловичина, броколі на пару, салат, полуниця на десерт.

Перекус: апельсини, морква, селера. 7

Читайте також: «Топ-11 продуктів, що спалять ваші жири»

За останні 200 років палеолітична дієта двічі була, на думку експертів, «на гребені хвилі»: перший пік популярності засад доісторичного харчування припав на 1975 рік, другий – на 2002 рік, після виходу книги доктора Кордейна, що вперше застосував термін «палеодієта». 8

Висновок

Отже, у схемі харчування доісторичних мешканців Землі є очевидні плюси. Насамперед, це оздоровлення організму, втрата ваги та контроль розвитку багатьох захворювань. Обговоріть ваші «кам’яні» плани з лікарем та спробуйте пірнути до прадавнього світу мисливців та збирачів. 9

Перш ніж розпочати процес схуднення, радимо звернутися за консультацією до сімейного лікаря або ендокринолога та пройти обстеження.

UA21CO00123