Схуднення – це чудово. Але лишень за умови дотримання всебічного балансу процесу. Дефіцит корисних поживних речовин, вітамінів та мінералів під час невірно організованого схуднення виснажує організм, а відсутність ретельного догляду за собою вертається у вигляді нездорових шкіри, волосся та нігтів. До того ж, «спалюючи» зайві кіло, можна вигоріти й психологічно.
Перш ніж починати процес худнення ми радимо пройти діагностику організму та звернутися до свого сімейного лікаря за консультацією.
Як досягти результату без «втрат»
Шкіра
Шкіра – важливий елемент захисту організму від впливу зовнішнього середовища і гнучка еластична тканина, яка підтримує усі, навіть не дуже приємні зміни вашого стану.
Під час набуття зайвої ваги шкіра сумує через вашу невдячність, але покірно розтягується, щоб вмістити все нові й нові кілограми. У цьому їй допомагають білки, у тому числі еластин та колаген. Еластин допомагає шкірі лишатися еластичною, а колаген (80% білкового складу шкіри) забезпечує пружність.
Схожа ситуація виникає під час вагітності, коли шкіра мусить швидко прилаштовуватися до стрімких змін. Але, на відміну від вагітності, зайва вага та ожиріння набагато більш тривалі процеси. Ви носите на собі жир протягом років, іноді навіть десятки років, через що шкіра втрачає здатність стягуватися, коли ви нарешті зважилися схуднути (тривале неприродне навантаження руйнує волокна еластину та колагену).
Отже, під час втрати значної кількості ваги шкіра вже не встигає за вами і лишається висіти сумним тягарем, вкритим розтяжками.
Як бути
- Один з прийомів природної підтяжки шкіри – силові тренування. Це, як то кажуть, два в одному: ви одночасно втрачаєте значну кількість калорій і нарощуєте м’язи, котрі, збільшуючись, розгладжують шкіру.
- Втрачений колаген можна частково відновити, вживаючи харчові добавки у вигляді гідролізованого колагену (специфічна форма колагену, що міститься у з’єднувальних тканинах тварин). Одне з досліджень довело, що люди, котрі 4 тижні поспіль вживали пептиди колагену, значно покращили зовнішній вид та пружність шкіри. Ще одне джерело колагену – «крута» юшка на кістках.
- Для активного синтезу колагену в організмі мусить бути досить білків, вітаміну С, жирних кислот омега-3 та вологи.
- Молекули колагену та еластину є досить великими, то ж креми з їх вмістом не дають можливості речовинам проникнути у глибші шари шкіри. Отже, зовнішні засоби можуть на деякий термін додати шкірі естетики, проте колаген та еластин потрібно «завантажувати» в організм зсередини.1
- Позбавитися целюліту допоможуть сеанси масажу: вакуумного та лімфодренажного.2 А значно покращити стан шкіри – обгортання для схуднення.
То ж, втрачаючи кілограми, намагайтесь не втратити здоров’я шкіри – і вона віддячить вам естетичним виглядом, який вдало доповнить блискучий результат схуднення.
Волосся
Втрата ваги не є прямою причиною втрати пишності та зовнішнього вигляду волосся. Волосся страждає через сувору обмежену дієту, котра призводить до дефіциту корисних речовин в організмі.
Дослідження3 2015 року за участю 180 жінок з дифузним випадінням волосся (випадінням волосся по всій поверхні голови у збільшеному, у порівнянні з природним, об’ємі) продемонструвало, що причиною був дефіцит заліза та психологічний стрес – у багатьох випадках супутник переходу на новий спосіб життя з обмеженнями у раціоні та збільшенням фізичної активності. У 8 жінок прямою причиною випадіння волосся стало впровадження жорсткої екстреної дієти3.
Спосіб зберегти гарну зачіску
Отже, основний спосіб зберегти гарну зачіску – дотримуватися повноцінного здорового харчування без необґрунтованих обмежень.
- Відмовтеся від швидких експрес-дієт, які базуються на суворому мінімалізмі. Ви втратите вагу, але з нею і волосся.
- Ще до початку дієти проведіть обстеження стану організму: зважитися на дієту слід лише за умови наявного балансу цинку, заліза, вітаміну В12 в організмі. Надалі дієтолог, за необхідності, порадить вам харчові добавки, які допоможуть тримати баланс під час схуднення.
Висновок
Висновок є однозначним: якщо ви бажаєте виглядати після схуднення на всі сто – худніть з дотриманням здорових норм харчування і не слухайте підозрілих порад щодо ефективності дієтичних «експресів».
Нігті
Нігті – ще один набір красномовних «дзеркал» стану організму. Їх зовнішній вигляд швидко реагує на дефіцит необхідних для здоров’я корисних речовин. Сухі та ламкі нігті сигналізують про те, що ваша дієта не є збалансованою.
- Тьмяні слабкі нігті, що відмовляються рости – «скарга» на недостатню кількість овочів та фруктів.
- Натисніть на пластину нігтя: здоровий ніготь побіліє, але швидко відновить зовнішній вигляд. Якщо ніготь лишається білим довше, ніж половину секунди – це результат зневоднення. Вживайте більше чистої питної води.
- Білі плямки або горизонтальні борозни на нігтях розповідають про недостатність цинку.
- Краї нігтя зігнуті, і він стає схожим на ложку? Вам не вистачає заліза. Як і м’яким тонесеньким нігтям, що легко ламаються.
- Загнуті краї разом із потемнінням нігтя – нестача вітаміну В12. Введіть до раціону продукти з цільного зерна.
- Ламкість та слабкість нігтів може настати через дефіцит цистеїну (амінокислота, що міститься у бета-каротині). Соєві боби, червоне м’ясо, проросла сочевиця та зародки пшениці – відмінна швидка допомога.
- Розшарування слабкого нігтя – ознака нестачі жирних кислот омега-3. Жирна риба, волоський горіх, брюсельська капуста допоможуть виправити ситуацію. Шарування нігтя може викликати й дефіцит біотину (вітаміну В7). До речі, від цього страждає і волосся, що стає неживим та тьмяним. Яєчні жовтки, печінка, горіхи та насіння – продукти, багаті на вітамін В7.
Висновок
Висновок є однозначним: здорові щільні та гладкі нігті зі здоровим природним блиском тілесного кольору і вільним білим краєм є результатом здорової виваженої та повноцінної дієти з балансом усіх необхідних корисних речовин.4
Психологічний стан
Буває і так, що ніби й вага йде, але настрій все одно поганий. Спалюючи жир, ви вигораєте психологічно, і бажаний успіх вже не приносить великого задоволення.
Чому так стається5
- Дехто страждає через розбіжність бажаного фантазійного образу, котрим людина марить протягом процесу схуднення, з реальним результатом. Не ставте собі захмарних цілей важити мізер або виглядати як модель з обкладинки. Фото худої красуні пройшло багатошарову обробку у фоторедакторах, а перед тим фотограф пів дня обирав оптимальний «стрункий» ракурс для фото. Ви навряд чи зможете досягти такого результату наживо.
- Багато людей ловляться «на гачок» модних дієт, котрі обіцяють швидкий блискучий результат. І сумують, коли бачать суттєву різницю між очікуванням та реальністю.
- Підступне дієтичне плато – причина багатьох стресів та кидання усіх дієт та спорту до біса. Тривалий час вага, що досі бадьоро відступала, стає на місці – ви так само харчуєтеся та займаєтеся спортом, а вага залишається без змін.
Аби не втратити блиск в очах та позитивний настрій, не обирайте недосяжних цілей, не «ведіться» на підозрілу рекламу та в жодному разі не здавайтеся. Навіть найтриваліше плато відійде у минуле, і вага знов почне зменшуватися.
Висновок
Підсумуймо: здорова збалансована дієта, достатня кількість корисних речовин та настрій зі знаком «+» – найкращі помічники для збереження краси та хорошого настрою.