Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Її величність Морква

Перша асоціація, що спадає на думку при згадці про моркву – це ідеальний продукт для зору. У дійсності ж, для очей морква зовсім не панацея, але в нас практично немає органу, для якого б морква не була френдлі. Головне – дотримуватися здорового підходу

Секрет популярності цього яскраво-помаранчевого коренеплоду – у вдалому поєднанні специфічного солодкуватого смаку з великою кількістю корисних вітамінів і мінералів. Крім того, морква універсальна в кулінарному плані: її кладуть до супів, пирогів та салатів, тушкують, запікають на грилі, віджимають сік і навіть варять джем та варення (кажуть, за смаком дуже нагадує манго). А вже як полюбляють гризти сиру моркву ті, хто прагне скинути зайві кілограми… Проте, давайте про все по порядку.

Трохи морквяних цікавинок

Історія цієї овочевої культури налічує близько 5 тисяч років. Морква була відома жителям Стародавньої Азії, а греки й римляни вирощували її заради ароматного насіння та листя. У ранньому Середньовіччі морква потрапила до Європи та стала неймовірно популярною.

Згадки про дивовижні довгі коренеплоди яскраво-червоного та жовтого кольору є в працях візантійських лікарів XI століття. Знайомий усім помаранчевий відтінок морква отримала у XVII столітті стараннями селекціонерів з Голландії.

Сьогодні ця овочева культура вирощується в усьому світі. З нею пов’язано чимало цікавих фактів. Ось деякі.

  • Морква, яка виросла в англійця Джо Атертона, потрапила до Книги рекордів Гіннесса як найдовша. Її довжина склала 6,245 м. 1
  • Натуральний цукор, який містить морква, робить цей овоч надзвичайно популярною сировиною для виготовлення різноманітних солодких десертів. Наприклад, індійцям смакують морквяні тістечка, а португальці варять з моркви смачний джем. 2
  • У каліфорнійському місті Холтвіль (США) щорічно проводять Фестиваль моркви. Він відбувається в лютому та триває 7 днів. У програмі фестивалю –спортивні змагання з використанням моркви, приготування страв з цим коренеплодом, морквяний парад і обрання “морквяної королеви”. 3

Чим корисна морква

Морква багата клітковиною, завдяки чому вона має здатність покращувати травний процес

Цей овоч – справжня комора корисних речовин і вітамінів. У ньому містяться вітаміни А, С, В1, В2, В9, В5, Е, К, Н і РР. Спектр застосування моркви дуже широкий – від кулінарії до медицини та косметології.

  • З насіння цієї городньої рослини виробляють ефірні олії та екстракти для ароматерапії та косметики.
  • Живильні речовини, які містяться в моркві, нормалізують обмін речовин, активізують відновлювальні внутрішньоклітинні процеси.
  • Сік зі свіжої моркви – відмінний засіб при лікуванні авітамінозу А, гіповітамінозу, жовчнокам’яної хвороби, гастриту, поліартриту.
  • Сиру моркву та сік з неї призначають при захворюваннях очної рогівки та кон’юнктиви, а також при проблемах з нирками й органами шлунково-кишкового тракту.
  • Завдяки високому вмісту бета-каротину моркву використовують для профілактики ракових захворювань.
  • Низький глікемічний індекс робить моркву корисною для людей з діабетом.
  • Морква багата клітковиною, завдяки чому вона має здатність покращувати травний процес, знижувати рівень холестерину й сприяти зниженню рівня цукру в крові. 4

Найвідоміший міф

Один з популярних міфів про моркву – її здатність покращувати зір. Вітамін А дійсно бере участь в розвитку та підтримці працездатності зорової системи, проте регулярне вживання в їжу великої кількості моркви не допоможе поліпшити ослаблений зір. Цей міф створили військові Великобританії під час Другої Світової війни, щоб приховати використання радарів, які допомагали виявляти повітряні цілі в нічний час. Успіхи своїх повітряних сил британське командування пояснювало тим, що в раціоні пілотів є багато страв з моркви. Цей прийом привернув до моркви увагу простих англійців, які стали активно вводити до свого меню моркву, вірячи в її чудодійні властивості. 5

А ось заклики лікарів вживати страви з моркви в розумних кількостях не позбавлені підстав. Доведено: якщо кожен день їсти дуже багато моркви в будь-якому вигляді (салат, пюре, сік, овочеві супи і рагу тощо), то за деякий час шкіра придбає добре помітний помаранчевий відтінок. Це ознака так званої “каротинової жовтяниці”, яка з’являється внаслідок надлишку каротину в організмі. Печінка не справляється з великими обсягами каротину та не встигає повністю вивести його, через що шкіра набуває характерного морквяного кольору та може зберігати його протягом декількох тижнів. Щоб уникнути такого ефекту, слід дотримуватися щоденної норми споживання моркви – не більше 300-350 г. 6

Худнемо з морквою

Морква – це низькокалорійний продукт, багатий на клітковину. Вона відмінно вписується практично в будь-яку дієту, яка містить овочеві страви. Тільки варто пам`ятати, що після термічної обробки суттєво зростає її глікемічний індекс. І такі морквяні страви не бажано вживати після «екватору», тобто після 16:00. Адже в другій половині дня метаболізм, особливо метаболізм вуглеводів, уповільнюється, і отриману енергію ми не встигнемо використати до сну, отже ризикуємо зробити зайві накопичення на боках. Для тих, хто бажає скинути зайву вагу, не готуючи моркву на вечерю, є три варіанти дієти з використанням моркви: на 3, 7 і 10 днів.

3-денна морквяна дієта

За допомогою цієї дієти можна скинути 2-3 кг впродовж 3 днів.7 У меню входять лише фрукти та свіжа терта морква з оливковою олією й соком лимона. Кожен прийом їжі складається з 200 г морквяного салату та одного фрукта на вибір (яблуко, апельсин, груша та ін.). Фрукти можна вживати в їжу в цілому вигляді або додавати в салат натертими на тертці чи порізаними шматочками.

Читайте також: Експрес-дієти з результатом

7-денна дієта

Цей варіант дієти більш щадний, ніж 3-денна, оскільки меню, крім моркви та фруктів, також містить нежирну рибу, кефір, свіжі і тушковані овочі, нежирний сир, мед. Обсяг порцій повинен бути невеликим: наприклад, 200 г салату з моркви та 100-150 г сиру на сніданок, 200-250 г тушкованою з морквою риби на обід. Крім 3-х основних прийомів їжі є 2 перекуси, під час яких можна випити склянку кефіру або з’їсти 1-2 фрукта. Протягом дня потрібно випивати не менше 2 літрів рідини – звичайної або мінеральної води, несолодкого чорного або зеленого чаю. 8

10-денна дієта

Дієта цього типу дозволить скинути кілька кілограмів без стресу для організму. До списку дозволених продуктів входять нежирні риба й м’ясо, кисломолочні продукти (йогурт, кефір, сир, нежирна сметана), фрукти, овочі, мед, компот зі свіжих фруктів або сухофруктів, зелений чай. Моркву можна вживати в сирому вигляді (салат з тертої моркви з медом або сметаною), а також вареному й тушкованому (овочевий суп, рагу з овочів). 9

Читайте також: Топ-11 продуктів, що спалять ваші жири

Кращі друзі моркви

Найкраще морква засвоюється організмом після термічної обробки з використанням олії, проте її не слід вживати після 16:00

Найкраще морквяні страви засвоюються організмом після термічної обробки з використанням вершкового масла або рослинної олії. Розм’якшена клітковина активно “ділиться” з маслом своїми вітамінами та корисними речовинами, завдяки чому вони краще всмоктуються під час травлення.

Поціновувачам салатів зі свіжої моркви ми рекомендуємо використовувати для заправки нежирну сметану, йогурт або рослинну олію. Вони також покращують засвоєння вітаміну А.

З якими продуктами не варто поєднувати моркву

  • Помідори. Сусідство з морквою знижує цінність цього овоча, оскільки ферменти, які містяться в моркві, руйнують вітамін С.
  • Гострий перець. Не слід використовувати його у свіжому вигляді для приготування страв з морквою, оскільки ферменти моркви руйнують вітамін С. Припустимо поєднання цих двох продуктів в тушкованому або вареному вигляді.
  • Фініки. Як і у випадку з помідорами, ферменти моркви руйнують аскорбінову кислоту, яка міститься в фініках.

Протипоказання

Страви з моркви не слід вживати в їжу людям з ентеритом, панкреатитом, загостренням виразки шлунка, а також індивідуальною її непереносимістю. Перш ніж скористатися порадою чи спробувати дієту, отримайте “добро” від свого лікаря! Пам’ятайте, що тільки спеціаліст може підібрати спосіб схуднути, який буде дієвим та, головне, безпечним для вашого організму.

Увага! Перш ніж вносити будь які зміни в раціон харчування, розпочинати схуднення, необхідно звернутися за консультацією до свого лікаря та пройти обстеження.

UA21CO00116