Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Дієта Південного пляжу

Дієта Південного пляжу займає гідне місце серед низьковуглеводних дієт. На думку її творця, за допомогою цієї дієти можна скинути зайві кілограми, знизити рівень інсуліну і поліпшити стан серцево-судинної системи. Візитна картка «Саут-Біч»-дієти – увага до глікемічного індексу продуктів
Увага! Перш ніж вносити будь які зміни в раціон харчування, розпочинати схуднення, необхідно звернутися за консультацією до свого лікаря та пройти обстеження.

Екскурс в історію

Дієта Південного пляжу (The South Beach Diet) була створена в середині 1990-х років доктором Артуром Агатстоном, кардіологом із Флориди. Його книга «Дієта Південного пляжу» вперше побачила світ в 2003 році і стала бестселером, а потім повторила успіх в 2009-му, коли її опублікували в оновленій версії.

Метою Агатстона було створення раціону, який дозволив би людям з надмірною вагою, діабетом або предіабетом схуднути і одночасно знизити ризик захворювань серця. 1

Ідея виникла в нього в процесі спостережень за пацієнтами, які дотримувались дієти Аткінса, і пацієнтами, які дотримувались дієти з низьким вмістом жирів і високим вмістом вуглеводів. Він зазначив, що ті, хто виконував вказівки Аткінса, справно знижували вагу і втрачали жир на животі, в той час як пацієнти на низькожировій дієті майже не показували результатів. Але в дієті Аткінса Агатстону не подобалася велика кількість насичених жирів, протипоказаних людям з серцевими захворюваннями. Крім того, йому здавалося сумнівним рішення обмежити продукти з високим вмістом клітковини. Результатом переосмислення дієти Аткінса доктором Артуром Агатстоном стала дієта «Саут-Біч» (дієта Південного пляжу), багата нежирними білками, ненасиченими жирами і вуглеводами з низьким глікемічним індексом. 1

Ефективність

Під час 1-ї фази дієти Південного пляжу досить швидко можна позбавитися від 3,5 до 6 кг

Те, що на дієті Південного пляжу можна схуднути, не підлягає сумніву – це підтверджено багатьма дослідженнями. Наприклад, по закінченні 12 тижневого експерименту, під час якого люди з надмірною вагою, ожирінням і метаболічним синдромом дотримувалися дієти «Саут-Біч», учасники стали стрункішими в талії на 5 см і втратили в середньому по 5,2 кг. Серед додаткових бонусів спостерігалося значне зниження рівня інсуліну натще і підвищення рівня гормону насичення.2 В першу чергу неймовірний ефект пов’язують зі здатністю білка прискорювати обмін речовин і сприяти змінам рівня гормонів, пов’язаних з почуттям голоду і насичення, тим самим сприяючи зменшенню порцій.

Читайте також: Білкова (протеїнова) дієта

Недоліки

Складно сказати, перевагою чи недоліком дієти Південного пляжу є те, що вона позбавлена чітких інструкцій з кількісними рекомендаціями: їжу не потрібно зважувати або вимірювати, калорії не вимагають підрахунку. Є список дозволених продуктів і рецепти з їх використанням. Кожен має вирішити для себе, чи підходить йому такий спосіб харчування.

Дієта переважно спирається на глікемічний індекс продуктів, тоді як глікемічний індекс може змінюватися в залежності від багатьох факторів (ступінь зрілості овочу чи фрукта, спосіб приготування, поєднання з іншими продуктами). 3

До недоліків дієти можна віднести занадто швидке схуднення на її початку, адже для здоров’я небезпечно втрачати більше кілограма за один тиждень.3 До того ж деякі фахівці вважають, що вибір продуктів, заснований лише на глікемічному індексі, погрожує помилками. Насамперед, таким чином можна надто знизити споживання основних вітамінів і мінералів, що потенційно може спричинити проблеми з нирками, призвести до аномалій кісток і печінки та навіть викликати зупинку серця. 3

Як і при дотриманні будь-якої іншої низьковуглеводної дієти, існує великий ризик кетозу3 – стану, що розвивається в результаті вуглеводного голодування клітин, коли організм для отримання енергії починає розщеплювати жир з утворенням кетонових тіл. Це проявляється зневодненням, розвитком гіпоглікемії, втомою, запамороченням і слабкістю.

Доказову базу цієї системи харчування ставили під сумнів. В 2006 році, через три роки після першого виходу книги «Дієта Південного пляжу», дослідження, опубліковане в «Журналі загальної внутрішньої медицини», показало, що до 67% «фактів», викладених в ній, не мають наукового підґрунтя. 4

Переваги

Дієта Південного пляжу – спосіб харчування, в якому набагато менше вуглеводів, ніж в традиційних дієтах з низьким вмістом жирів.

Дієта «Саут-Біч» заохочує до споживання жирної риби, такої як лосось, і інших продуктів, що борються із запаленнями (листова зелень і хрестоцвіті овочі).

У раціон входять яйця, горіхи, насіння, оливкова олія першого віджиму й інші продукти, які, як було доведено, захищають здоров’я серця.

На останньому етапі немає заборон ні на одну з груп продуктів харчування.

Автор не рекомендує вживати солодощі, білий хліб і будь-яку іншу нездорову їжу, а позбувшись залежності від смаку, можна перебороти тягу до їжі, як таку. Саме ця нездорова тяга часто стає причиною того, що люди набирають зайві кілограми.

Фази

Дієта Південного пляжу складається з трьох етапів (фаз).1 На першому етапі потрібно відмовитися від будь-яких продуктів з високим вмістом вуглеводів, на другому – обмеження по вуглеводах стають меншими, але лишаються досить серйозними. Третя фаза передбачає закріплення звички до здорового харчування.

Читайте також: Правильне харчування для схуднення

Фаза I

«Південний пляж» без екзотичних фруктів?! Як не прикро, але на 1-й фазі дієти «саут-біч» будь-які фрукти – це табу

Тривалість: 14 днів (допускається місяць).

Фаза вважається найсуворішою. Її мета – зменшити потяг до їжі, налагодити контроль голоду і знизити рівень інсуліну та цукру в крові. У цей період слід утриматися від фруктів, зернових й інших вуглеводних продуктів з високим глікемічним індексом.

Більшість людей під час 1-ї фази дієти Південного пляжу можуть скинути від 3,5 до 6 кг ваги.

Під час фази I меню повинні складати нежирний білок, некрохмалисті овочі й невелика кількість жирів і бобових. Все це потрібно розділяти на три основні прийоми їжі і два перекуси в день.

Фаза II

Тривалість: поки бажана вага не буде досягнута. Починається з 15-го дня (при подовженні першої фази – з 31-го).

Під час фази II дозволені всі продукти з фази I, а також невеликі порції фруктів і «хороших» вуглеводів: трохи цільнозернових (хліба і макаронних виробів), деякі ласощі, неочищений (коричневий) рис.

Вуглеводи вводяться поступово, по одному вуглеводовмісному продукту до щоденного прийому їжі. У цей час потрібно уважно спостерігати за тим, як організм реагує на «нововведення». Нормальною реакцією буде підвищення працездатності, поліпшення якості сну і настрою, регулярне спорожнення, продовження повільної втрати ваги.5 Якщо організм відреагував задовільно, можна додавати наступний продукт.

Нормальний темп схуднення під час цієї фази – 0,5-1 кг на тиждень.

Фаза III

Тривалість: все життя.

Основні принципи підбору продуктів для другої фази працюють і для третьої – з тією різницею, що заборонених продуктів немає взагалі, а є лише здоровий глузд. Підбираючи раціон, слід керуватись тими ж правилами, що і для перших двох етапів.

Якщо вага повертається, доктор Агатстон рекомендує повторити першу фазу дієти.

Читайте також: Середземноморська дієта: вага та серце в нормі!

Що їсти

Дієта «Саут-Біч» радить обмежити вживання простих вуглеводів: запам’ятайте їх та виключіть із раціону (принаймні, на перших фазах дієти)

Розмір порцій не передбачений, але порції мають бути невеликими. Щоб перевірити, чи вдалося насититься, рекомендується робити в їжі паузи і повертатися до неї, тільки в тому випадку, якщо залишається гостре почуття голоду. 1

Дозволені всі овочі, крім буряка, моркви, кукурудзи, ріпи, картоплі і гарбуза. Білкова складова може бути представлена пісною яловичиною, бараниною, телятиною, свининою чи дичиною, куркою або індичкою, рибою або молюсками, яєчними білками або цільним яйцями, соєвим м’ясом. Не забороняється сир Рікотта і домашній сир, нежирний твердий сир, тофу, нежирні молочні або кисломолочні продукти. Вітаються будь-які сорти квасолі, горох, сочевиця, хумус (не більше ¼ чашки), до 30 г горіхів (мигдаль, кеш’ю, фісташки, волоські горіхи) або насіння (льон, чіа, кунжут, гарбуз).

І, звичайно ж, обов’язковим компонентом дієти є рідина. Бажано, випивати не менше 1,5 літри на день. Крім води можна пити томатний або овочевий сік, чай – звичайний або трав’яний, каву (звичайну або без кофеїну), газовані напої без цукру.

Обмежити слід продукти

Наведено денну норму:

  • авокадо – не більше ⅔ штуки;
  • заправка для салату (з вмістом цукру) – не більше 2 столових ложок;
  • оливки – максимум 20-30 штук (в залежності від розміру);
  • солодощі – до 100 (чим менше – тим краще!) калорій в день;
  • масло – не більше 2 столових ложок на день. Не заборонено використовувати в тій же кількості маргарин або нежирний майонез, кількість жирного майонезу обмежена 1 столовою ложкою. Перевагу бажано надавати оліям, що містять ненасичені жирні кислоти (таким як олія оливи, макадамії й авокадо, а також кукурудзяній, лляній, виноградній, кунжутній чи соєвій олії).

У першій фазі потрібно уникати жирних продуктів і продуктів з високим вмістом вуглеводів, включаючи фрукти і злаки. До них відносяться: жирне м’ясо і птиця, вершкове масло і кокосова олія, зернові, продукти, що містять цукор, мед, кленовий сироп, всі фрукти, фруктові соки і алкоголь.

Детальніше в: Топ-11 продуктів, що спалять ваші жири

Приблизний план харчування

Меню для фази I

Сніданок: омлет зі спаржею і козячим сиром. 5

Перекус: ванільне або кавове молоко з льодом.

Обід: яловичина і квасоля чилі або салат з краба й авокадо.

Перекус: помідори черрі, фаршировані нежирним сиром.

Вечеря: стейк на грилі з соусом і салатом або домашній м’ясний рулет з індички з грибами і білою квасолею.

Меню для фази II

Сніданок: вівсяна каша зі спеціями і арахісовим маслом, курага і волоські горіхи, коктейль з овочевого соку.

Перекус: 1 склянка скибочок огірка з ¼ склянки хумуса.

Обід: натерті спеціями рибні палички з соусом із кінзи, суміш з 5 овочів і знежирене молоко.

Перекус: 30 г волоських горіхів.

Вечеря: курка-гриль з пікантним соусом, овочі по-китайськи з локшиною із коричневого рису і знежиреним молоком.

Десерт: безе.

Пам’ятайте: оптимальний, а головне – безпечний спосіб скинути зайву вагу (у тому числі дієта), що буде ефективним саме для Вас, може підібрати лише Ваш лікар.

UA21CO00098