Provagu-org
Все про вагу
Пошук
Close this search box.

Плато – підступний демотиватор

Картина знайома майже для кожного, хто брався за схуднення: попри всі зусилля вага зупиняється як вкопана. Це, так званий, феномен плато, і він є однією з головних причин зриву, адже важко продовжувати ретельно дотримуватися порад дієтологів та тренерів, коли все це ніби не має сенсу. Але це треба пережити, і ми знаємо як

Плато – тимчасовий (і це ключове слово!) стан, коли під час схуднення організм припиняє реагувати на новий рівень активності та зменшення калорійності раціону. Зазвичай, коли в житті людини, яка худне, наступає цей період, виникає велика спокуса відмовитися від обраного курсу на стрункість.1 Аби цього не сталося, варто дізнатися причини його виникнення.

Навіщо воно існує

Під час плато організм запускає процеси, що сприяють підтягуванню шкіри, яка, не встигаючи за своїм власником, ризикує перетворити вас на шарпея

Ефект плато зазвичай зумовлений тривалим занадто низьким рівнем калорійності раціону під час схуднення.2 Це дає помітний ефект спочатку, але для організму звучить як сигнал тривоги, і він, сповільнюючи метаболізм, тим самим намагається «врятувати життя», бо ідентифікував занадто жорстку дієту як загрозу здоров’ю.

Природа «вигадала» плато-паузу ще й для того, аби після інтенсивного схуднення шкіра3 та серцево-судинна система взяли тайм-аут та поступово звикли до нових умов життя.

Плюси для організму від плато

Зокрема, пригальмувавши схуднення, організм запускає процеси, що сприяють підтягуванню шкіри – не секрет, що люди, які занадто швидко втратили вагу, потім мають з цим великі проблеми. Тож плато відіграє роль своєрідного запобіжника, який допомагає зупинитись там, де хочеться увімкнути прискорення.

Вражаючі результати схуднення також в більшості випадків наражають на небезпеку серцево-судинну систему.4 В зоні ризику опиняється серцевий м’яз, як наслідок – знижується здатність до серцевих скорочень. Ще один мінус швидкого схуднення – зниження артеріального тиску, що в комплексі призводить до ризику виникнення серцевої недостатності. Тому пауза під час схуднення дозволяє організму ще й призвичаїтися до оновлених параметрів тіла. 5

Як перечекати, не втрачаючи позицій

Дієтичне плато триває щонайдовше до 3-х тижнів, і в цей час головне – зберігати спокій і не зірватися

Якщо вага попри всі зусилля більше не втрачається, головне – не втратити мотивацію. Для цього варто спробувати сприймати плато як сигнал організму про те, що слід і собі сповільнити темпи, змінити раціон в бік розумного збільшення добової калорійності і зменшення фізичної активності. Втім, якщо схуднення відбувалося лише за рахунок харчування, під час плато варто додати спортивні навантаження.

Розуміючи, що дієтичне плато – здорова реакція організму на втрату ваги, є сенс під час паузи звірити раніше поставлені цілі і, можливо, дійсно зупинитися на досягнутому, довіряючи власному тілу.

Перевантаження та стрес

Якщо ж до цього тренування були щонайменше п’ять разів на тиждень, можливо, навпаки, слід спробувати прибрати принаймні два з них, аби вивести організм із стану стресу. Позитивно на метаболізм впливає не лише зміна інтенсивності, а й урізноманітнення фізичних вправ. 6

І навпаки, здавалося б, логічне зменшення калорійності і підвищення інтенсивності навантажень ще більше сповільнить обмін речовин.

Не менш важливими чинниками призупинення втрати ваги є стрес і нездоровий режим сну.7 Іноді варто уникати першого та налагодити друге, щоб процес схуднення відновився та пішов як по маслу.

Коли це нарешті закінчиться

Якщо ж все ще залишається кілька десятків дійсно зайвих кілограмів, пережити період адаптації організму до нових умов допоможе лише терпіння та розуміння, що плато триває щонайдовше до трьох тижнів, і в цей час головне – не зірватися. Бо починати цей шлях з самого початку буде ще важче, аніж пережити період штилю на вагах.

Експерти допускають, що під час плато декілька кілограмів можуть навіть повернутися, але не слід робити з цього трагедію – їх здує вітром, коли метаболізм повернеться до звичного темпу.

І без жодного сумніву не варто відновлювати старі шкідливі звички тільки через те, що здається, ніби нові не працюють. Схуднення – той випадок, коли для позитивних змін, окрім решти всього, потрібен ще й час та допомога лікаря. Плато – це складний процес, дієти не завжди ефективні, або не всім підходять, під наглядом професійного фахівця процес схуднення стане безпечним та результативним.

Увага! Перш ніж вносити будь які зміни в раціон харчування, розпочинати схуднення, необхідно звернутися за консультацією до свого лікаря та пройти обстеження.

UA21CO00090