Вага нашого тіла – вельми важливий показник здоров’я. Британське видання The Lancet об’єднало близько 2500 досліджень за участю майже 130 млн учасників, загальний результат яких доводить: нестача ваги, її надлишок та ожиріння у дитячому й підлітковому віці пов’язані з несприятливими наслідками для здоров’я протягом усього життя людини. 1
Як оцінити власну вагу
Існує перевірений роками медичний метод оцінки ваги тіла за допомогою вирахування індексу маси тіла (ІМТ). Для цього потрібно розділити вагу тіла у кілограмах на зріст у метрах квадратних. Для чоловіків та жінок цей показник у нормі мусить бути в межах 18,5-24,9 кг/м2.
Оцінка дитячої ваги – складніша справа, при вирахуванні дитячого ІМТ враховують комплекс нормативних показників зросту та ваги дітей різного віку та статі. Вибірка даних викладена у спеціальній шкалі процентілей, згідно з якою й оцінюють вагу дитини. Норма для дітей складає від 5 до 85 процентілей.
Більше інформації у статті «Калькулятор ІМТ у дітей»
Калькулятор розрахунку індексу маси тіла
Вирахувати ІМТ можна самотужки, але нині існує більш точний та простий спосіб дізнатися індекс маси власного тіла. Для цього побудовані спеціальні онлайн-калькулятори: введіть до відповідних полів значення ваги та зросту – і ви миттєво отримуєте точний результат.
На нашому порталі ви можете скористатися зручним калькулятором та одразу оцінити результат розрахунку за медичними нормами.
Посилання на калькулятор розрахунку ІМТ
Ожиріння – світова пандемія
Дефіцит маси тіла давно вже є доволі рідкісним випадком. Найбільшу тривогу медичної спільноти викликає надмірна вага тіла у дуже великої кількості людей в усьому світі. Ожиріння охоплює не лише чоловіків та жінок, а й дітей, для котрих зайва вага – негатив не лише для здоров’я, а й для ще ламкої та нестабільної психіки.
Про причини та наслідки дитячого ожиріння читайте у статті «Ожиріння у дітей»
У жінок
Дуже боляче зайва вага вдаряє й по жінках: ожиріння впливає на фертильність, створює проблеми під час вагітності та пологів і несе загрозу для здоров’я та життя малюків.
Про проблеми ожиріння у жінок у матеріалі «Ожиріння у жінок»
У чоловіків
Чоловіки теж страждають від надлишкової ваги. Крім стандартних проблем зі здоров’ям, якіі викликає ожиріння, вони мають шанси отримати спотворення гормонального фону, розлад еректильної функції аж до втрати репродуктивності та захворювання простати.
Повний перелік причин та наслідків чоловічого ожиріння у статті «Ожиріння у чоловіків»
Ступені та типи ожиріння
Надлишок ваги оцінюється ступенево.
Перша, стадія діагностується, коли показник індексу маси тіла сягає від 30 до 34,9 одиниць. Але те, що перша стадія є найлегшою, аж ніяк не означає, що нею можна знехтувати. Навіть незначний, на перший погляд, надлишок ваги згодом стане причиною багатьох хронічних розладів.
Повна інформація про 4 ступені ожиріння – тут
Причини виникнення зайвої ваги
Чому виникає зайва вага? Звідки беруться ті ненависні зайві кілограми, що окупують наше тіло?
Про основні причини набору ваги читайте у матеріалі «9 основних причин ожиріння»
Аліментарне ожиріння
Спеціалісти стверджують, що основна причина появи зайвої ваги – банальне переїдання. А це, в свою чергу, є наслідком багатьох факторів: від порушення сну та постійного стресу до соціального тиску, або спричинене лікуванням. В будь-якому випадку, ожиріння, набуте через звичку багато та не завжди правильно їсти, називають аліментарним.
Детальніше в: «Аліментарне ожиріння. Сила поганої звички»
Абдомінальне ожиріння
Найбільш загрозливим наслідком переїдання лікарі вважають абдомінальне ожиріння, коли надлишкова вага концентрується у районі талії. Зайві кілограми у ділянці черева стають причиною появи серцево-судинних захворювань, діабету, раку, деменції тощо.
Детальніше в: «Абдомінальне ожиріння. Чому жир у животі потребує особливої уваги»
Вісцеральне ожиріння
Абдомінальне ожиріння характерне появою специфічного внутрішньочеревного жиру, що огортає органи черевної порожнини. На відміну від менш небезпечного підшкірного жиру внутрішній, так званий вісцеральний жир активно впливає на гормональний фон людини і викликає перелічені вище проблеми зі здоров’ям.
Детальніше в: «Вісцеральне ожиріння. Що таке вісцеральний жир?»
Морбідне ожиріння
Окремим класом виділяють тяжке патологічне морбідне ожиріння. Його наслідки є найбільш серйозними, а загроза для життя зростає з кожним зайвим кілограмом для людини з ІМТ вищим за 50 одиниць. Саме тому для його лікування зазвичай використовують усі можливі методи, як фізіологічні, так і медикаментозну терапію – таблетки, ін’єкції та хірургічне втручання. Але методу лікування та індивідуальну схему терапії мусить складати лікар після докладного аналізу стану здоров’я людини, адже тяжке ожиріння, як правило, вже призвело до появи багатьох порушень у стані здоров’я, котрі обов’язково потрібно врахувати під час призначення лікування.
Докладніше у статті «Морбідне ожиріння»
Як схуднути
Багато хто, дізнаючись про розмаїття натуральних та хімічних засобів для схуднення, покладається лише на них. Але обрати вірний засіб та виправдати його застосування може лише лікар. Тому за пігулками чи уколами для схуднення – лише до фахівця! Придбані самотужки підозрілі та дешеві (або дорогі) препарати можуть непоправно зашкодити здоров’ю.
Про різні засоби для схуднення, їх ефективність та безпеку читайте на нашому порталі: «Засоби для схуднення»
Правильне харчування
Перше, що призначають лікарі для лікування ожиріння, це зміна способу життя. Неодмінною складовою цього шляху є використання засад правильного харчування. Саме здорове, повноцінне та ретельно збалансоване харчування допомагає ефективно та безпечно внормувати вагу природним фізіологічним шляхом.
Про важливість принципів харчування для втрати ваги читайте у матеріалі «Правильне харчування для схуднення»
Як обрати дієту
Як же обрати собі саме ту дієту, котра принесе бажану стрункість? Найважливіше – зрозуміти, що дієти – це завжди обмеження. Обмеження для нашого організму – це стрес та знак, що час уповільнити метаболізм та перейти в режим економії. Тому йдеться про збалансоване харчування, а не дієту з обмеженням. А найперша порада знов твердить – будь-який вибір повинен робити лікар. Ви можете оцінити загальні принципи та особливості кожної дієти, але схвалити її використання згідно з аналізом стану вашого здоров’я – справа фахівця.
Як вдало обрати дієту читайте у матеріалі «Ефективна дієта для схуднення»
Фітнес
Але схуднення – завжди результат цілого комплексу дій. До правильно харчування обов’язково додають фізичні вправи. Адже без спорту, на жаль, ваша фігура не набуде бажаних струнких обрисів. Це зовісм не обов’язково має бути тренажерний зал чи аеробіка. Йдеться про будь-які фізичні вправи, які вам підходять: від веслування до пішої прогулянки. Про це свідчать результати не лише спостережень на практиці, а й багатьох наукових досліджень.
Про важливість фітнесу для схуднення, а також поради про те, як обрати саме свій вид фізичних навантажень, комплекси ефективних вправ – тут
Як швидко можна втрачати вагу
Звісна річ, всі мріють про миттєве позбавлення від надлишкової ваги. І, що цікаво, безліч розрекламованих засобів та схем експрес-дієт обіцяють швидке схуднення. Але не все так райдужно. Швидкі експреси із застосуванням «ефективних» засобів для втрати ваги завжди несуть загрозу для здоров’я, адже втрата жиру йде ціною абсолютно неприродних нефізіологічних методів, таких як повне голодування, пришвидшення сечовипускання, викликання діареї та блювання. І головне, навіть якщо ви втратите вагу таким чином, то дуже скоро вона повернеться, та ще й перевищить попередній рекорд.
Чим загрожує швидке схуднення читайте у матеріалі «Швидко схуднути»
Чи можна схуднути без використання дієти
Не повірите, але так! Головна засада правильного харчування – не суворі обмеження, а правильний баланс поживних речовин у ваших стравах. Вірне розподілення білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мікроелементів у денному раціоні плюс кілька корисних порад щодо організації харчування дозволяють ефективно втрачати вагу без жодних дієт.
Про втрату ваги без використання дієтичних схем читайте у статті «Худнемо без дієт»
До чого тут психолог
І останній, але дуже впливовий фактор процесу схуднення – психологічний настрій людини. Звучить дивно, якщо лікар відправляє вас худнути до… психолога. Але, повірте, це дуже потрібний і навіть необхідний крок. Саме спеціаліст з психології розповість, як правильно налаштуватися на схуднення і поставити реалістичні цілі, котрі ви самі побажаєте виконувати, визначить дієві для вас мотиваційні моменти та виключить інші можливі психологічні причини набору ваги.
Про вплив психології на вагу тіла у розділі «Краса та психологія стрункості»
ВАШ лікар
Що ще? Лише одне: вам потрібно знайти ВАШОГО лікаря, котрий фахово підійде до вирішення проблеми і допоможе зробити це найбільш комфортно саме для вас.
На нашому сайті ви зможете ознайомитися з провідними фахівцями у напрямку нормалізації маси тіла у розділі «Зниження ваги: вибір лікаря»
Будьте здорові
Ми щиро бажаємо вам віднайти рішення проблеми зайвої ваги на нашому порталі. Будьте стрункі та здорові!
Перш ніж розпочати процес схуднення, радимо звернутися за консультацією до сімейного лікаря або ендокринолога та пройти обстеження.