Все про вагу
Пошук
Close this search box.

COVID-19 як провокатор

Пандемія COVID-19 в певній мірі відбилася на більшості з нас. І мова не лише про емоційний стан, але й про зайву вагу та здоров’я

Приголомшлива статистика

Звичайно, говорити про те, що пандемія позначилася на вазі кожного, буде перебільшенням. Проте істина неподалік. 61% опитаних мешканців США визнали небажану зміну ваги від початку пандемії, і 42% констатували, що збільшення склало в середньому 13 кг.1 Опитування проходило наприкінці лютого поточного року

Погіршилася ситуація і у людей з розладами харчової поведінки. Згідно з результатами дослідження, проведеного в Британії, під час ізоляції 87% людей з такими діагнозами як анорексія, булімія, компульсивне переїдання повідомили про погіршення симптомів.2 Висновки австралійських дослідників майже не відрізнялися від британських.

Збільшення ваги продемонстрували навіть діти. Вчені, які спостерігали за змінами ваги на прикладі лікарні Філадельфії, виявили, що поширеність дитячого ожиріння збільшилася до 15,4% під час пандемії, тоді як до неї становила 13,7%. 2

Фактор стресу

Нічого дивного в наборі зайвих кілограмів під час пандемії немає. Пандемія перевернула життя догори дригом, змінилися раціон, рівень активності і розклад дня. Під час ізоляції значно знизилися фізичні навантаження, а робота з дому внесла корективи в харчові звички. Швидкі і разючі зміни в рутині та гнітюча атмосфера у суспільстві природним чином підвищили рівень стресу, а викид кортизолу (гормону стресу) провокує апетит і тягу до нездорової їжі.

«Стресуючи, ми часто задіюємо нездорові механізми подолання, наприклад, переїдання, – каже Бріттані Лемонд, доктор філософії, старший нейропсихолог лікарні Ленокс Хілл в Нью-Йорку. – Багатьом людям властиво емоційно переїдати комфортною їжею, переживаючи негативні емоції». 3

Не дивує і збільшення ваги в дітей. Підростаюче покоління зіткнулося з тими ж проблемами, що провокували набір ваги у дорослих: дистанційне навчання посприяло зниженню рухової активності, зміна розпорядку і тривожність спровокували стрес, доступність шкідливої їжі в межах декількох кроків привело до вибору найбільш доступного методу його подолання.

Страхітливі новини

61% американців визнали небажану зміну ваги від початку пандемії, а 42% констатували, що погладшали у середньому на 13 кг

Набір ваги – це окрім безпосередньо зайвих кілограмів, ще й додатковий привід для страхів. Широко висвітлюється, що ожиріння значно збільшує шанси серйозних ускладнень для пацієнтів з ковідом, і ця інформація є правдивою. Короновірусна інфекція, обтяжена ожирінням, протікає важче у хворих будь-якого віку. Огрядні люди, госпіталізовані з COVID-19, переносять хворобу гірше, ніж їхні однолітки з нормальною вагою, частіше потрапляють до відділень інтенсивної терапії та потребують ІВЛ, частіше помирають. 4

Американські вчені, які вивчали, як протікає ковід у людей з ожирінням, прийшли до висновку, що ІМТ понад 30 збільшує ризик госпіталізації на 113%, попадання в реанімацію на 74% і смерті на 48%.5 Схожі результати у показниках смертності продемонстрували й британські дослідники, і при цьому додали, що ризик летального завершення COVID-19 у людей з ІМТ понад 40 складає 90%. 5

Читайте також: Наслідки патологічного ожиріння

Тавро огрядності

Ці дані тільки збільшують паніку серед огрядних людей і зовсім не спонукають взяти себе в руки. Адже страх, знову ж таки, провокує стрес, а стрес ми звикли заїдати…

До того ж, майже кожна людина із зайвою вагою живе з почуттям провини за набрані кілограми. Наш світ влаштований так, що надлишкова маса тіла веде до стигматизації.

Спостерігаючи за 584 молодими людьми, вчені виявили, що ті, на кого тавро огрядності тиснуло сильніше, під час пандемії відчували більший емоційний дискомфорт, в наслідок чого, об’їдалися.6 Твердження працювало для респондентів незалежно від віку, статі та початкової маси тіла.

Що природно, то не соромно

Першим кроком до повернення в свою «доковідну» форму має стати подолання страху і прийняття себе у теперішній вазі

Першим кроком до повернення в свою «доковідну» форму має стати подолання страху і прийняття себе у теперішній вазі. Важливо зрозуміти, що потовстішання – нормальна реакція на стресову ситуацію. Це не найгірше, що може статися, коли людям доводиться відмовитися від звичного плину життя. І це ні в якому разі не привід для самоїдства.

Люди проти власної волі опинилися в певних умовах (доступність висококалорійних продуктів і напоїв, нестача активності і надлишок вільного часу), які призвели до певного результату. І всім нам відомо, що вагу набагато легше набрати, ніж скинути.

Подолання сорому і самозвинувачення є важливим кроком на шляху до здорового схуднення, і психологи радять розпочинати саме з цього.

Читайте також: Як правильно схуднути

Покрокова інструкція повернення у норму

Подолання стресу, вживання здорової їжі та помірна фізична активність – і вага досить швидко прийде до норми

Рим не в один день будувався, тому не варто відразу ставити глобальні цілі. Починати треба з малого. Конкретна невелика мета, якої легко досягти, стане прекрасним фундаментом. Наприклад, можна обмежити шкідливі звички: відмовитись від зайвої ложки цукру в чаї або майонезну заправку у салаті зробити йогуртовою, скоротити кількість з’їдених за тиждень порцій морозива. Це нескладно втілити, а перші успіхи зміцнять віру в свої можливості і позитивно позначаться на самопочутті. 2

До речі, це теж важлива частина задачі. Має сенс взяти курс на здоров’я, а не на боротьбу із зайвими кілограмами. Схуднення – не самоціль, а приємний побічний ефект поліпшення стану здоров’я за рахунок позбавлення від надлишку жиру.

Читайте також: Мотивація для схуднення

Розпорядок дня

Наступним кроком стануть зміни у розпорядку дня. У новому розпорядку треба виділити певний час фізичній активності (для початку цілком вистачить 2-3 рази на тиждень).

Потім можна починати позбуватися спокус. Абсолютно неможливо триматись на відстані від холодильника, якщо знати, що в ньому лежить запас улюбленої шкідливої їжі. Тому потрібно замінити печиво, цукерки і фастфуд корисними і бажано вже готовими продуктами (щоб додатково не спокушати себе під час приготування).

Ще один крок – скорочення вживання алкоголю. Згідно зі статистикою, від початку пандемії його вживання значно підвищилось, а спиртні напої – ті ж зайві калорії, особливо якщо мова йде про міцний алкоголь або солодкі коктейлі.

Читайте також: Правильне харчування для схуднення

Контролюйте себе

Не менш важливо контролювати себе: записувати дані про споживання їжі і заняття спортом.  Для цього можна використовувати як паперовий щоденник, так і мобільний додаток в телефоні: метод не має значення, головне – результат.

«Це ніколи не буде метою, поки ви її не запишете, – каже Майкл Форд, терапевт з Нью-Йоркської пресвітеріанської медичної групи Гудзонська долина.3 – У неділю погляньте на наступний тиждень і впишіть два або три тренування. Намагайтеся робити це регулярно».

Відмінний спосіб дотримуватися поставленої задачі – знайти однодумця, соратника, друга. До того ж, це допоможе зрозуміти, що ми не самотні в цьому досвіді. Весь світ демонструє це, то ж вчимося й ми!

Перш ніж розпочати процес схуднення, радимо звернутися за консультацією до сімейного лікаря або ендокринолога та пройти обстеження.

UA21CO00101