Одним із дієвих способів позбутися надлишкової ваги вважається дієта. Ретельно продуманий та збалансований список продуктів, точно підрахована кількість калорій, жорсткий режим харчування – все це допомагає прибрати зайві кілограми. Однак не всі можуть витримати такий спосіб життя протягом 2-3 місяців, а іноді – й усього життя. Тут на допомогу приходить чітінг – прийом, який вносить елемент гри в сувору дієту.
Що таке чітінг
Cheating в перекладі з англійської означає “обман”. Цей термін використовують в комп’ютерних іграх, де за допомогою чітів (заборонених спеціальних кодів) гравець отримує додаткові ресурси, які підсилюють характеристики його персонажа й тим самим полегшують ігровий процес. Дієтичний чітінг також базується на “обмані” власного організму й порушенні правил дієти. Однак, на відміну від гри, він є легальним.
Як це працює
Фахівці з харчування вважають, що цей прийом дозволяє підвищити ефективність дієти.1 Річ у тім, що впродовж перших тижнів організм підлаштовується під нові умови харчування та активно використовує жирові запаси, щоб забезпечити себе енергією. Потім настає період плато, коли щоденне низькокалорійне меню сприймається як сигнал про “важкі часи” – організм переходить в економний режим, і запаси жиру витрачаються не так активно. Скидання зайвих кілограмів сповільнюється, і цей переломний період може стати вирішальним для людини: чи продовжить вона курс дієти або вирішить, що гра не варта свічок.
Чітінг допомагає подолати такі моменти й перетворює суворе випробування дієтою в захопливу гру. Секрет полягає в тому, щоб суворо дотримуватися дієтичного раціону протягом певного періоду часу, а потім влаштувати невелике розвантаження, під час якого можна їсти “заборонені” продукти.
Це розвантаження може бути двох видів
- Чіт-міл – запланований прийом їжі, який містить продукти, що виключено з меню через високу калорійність, жирність та ін. Цей варіант підходить для щоденного використання, але він потребує контролю калорій: ви повинні врахувати калорійність продуктів з чіт-мілу та відповідно скорегувати своє меню. Загальна калорійність чіт-блюда не повинна перевищувати 10-20% від кількості щоденних калорій. Чіт-міл є ідеальним для тих, хто потребує невеликого заохочення кожен день та в змозі зупинити себе й не з’їсти більше, ніж заплановано.
- Чіт-день – розвантажувальний день, протягом якого можна їсти будь-яку їжу. Цей варіант підійде людям, які почуваються впевнено, із задоволенням дотримуються режиму харчування та можуть витримати 5-6 днів дієти без надмірного психологічного навантаження.
Подібний запланований “зрив” демонструє організму, що проблем з харчуванням немає, завдяки чому активність обміну речовин зберігається на колишньому високому рівні. Процес схуднення триває з тією ж інтенсивністю, а після закінчення дієти скинуті кілограми не повертаються. Результати успішного застосування дієтичного чітінгу можна побачити на прикладі відомого спортсмена Дуейна Джонсона (Скала)2 та актора Террі Крюса. 3
Чітінг також знижує психологічне навантаження. Виведення з раціону звичних, але “шкідливих” страв не здатне прибрати їх з ваших думок. Чим більше ми про них думаємо, тим вище ймовірність нервового зриву. За допомогою чітінгу нам вдається зняти цю напругу і “перезавантажити” нервову систему перед новим дієтичним періодом. Недарма кажуть, що найкраще допомагає схуднути та дієта, яку ви зможете витримати без зайвої напруги. 4
Читайте також: Скандинавська дієта С’юзі Венгель
Правила чітингу
Не варто вважати, що чітінг дозволяє їсти все без будь-яких обмежень. Щоби метод працював правильно, потрібно дотримуватися наступних правил.
- Використовуйте чітінг під час довгострокових (2-3 місяці) дієт, які допускають гнучкість в режимі харчування. Наприклад, цей метод не можна використовувати при кето-дієті, де список продуктів суворо ранжований. 5
- Оптимальна частота чітінгу – 1 раз в 1-2 тижні, максимальна тривалість – 48 годин. При дводенному чітінгу кількість (обсяг) “розвантажувальних” продуктів у меню 2-го дня має бути меншою, ніж 1-го. Чит-дні потрібно планувати заздалегідь і намагатися дотримуватися графіка.
- Продумайте список продуктів, які увійдуть в ваше чіт-меню. Зверніть увагу, що їх кількість має бути виваженою: не варто накидатися на жадані страви та об’їдатися ними як в останній раз. Віддайте перевагу корисним продуктам: індичці, яловичині, гіркому шоколаду, фруктам, ягодам, сухофруктам, невеликому шматку овочевого чи сирного пирога. Постарайтеся утриматися від гострих, солоних і жирних страв, оскільки вони можуть спровокувати печію та тяжкість в шлунку. 6
- Щоб уникнути побічних явищ у вигляді зайвого жиру, обов’язково додайте в режим чіт-дня додаткове фізичне навантаження – пішу прогулянку, плавання, їзду на велосипеді тощо.
Корисні поради
- Якщо ви часто ходите повз кав’ярні або пекарні, переглянете свій маршрут, щоб уникнути спокуси, яку несе з собою запах свіжої кави та здоби.
- Позбавтеся зайвих солодощів, випічки та інших страв, що не входять до меню – так вони не будуть потрапляти на очі й підштовхувати вас до порушення дієти.
- Сильне психологічне значення має ритуал чищення зубів: його можна виконувати як після кожного прийому їжі, так і за появи бажання з’їсти щось солодке, жирне або борошняне.
- Занадто жорстка низькокалорійна дієта може спровокувати гостре почуття голоду та бажання з’їсти додаткове блюдо. Стакан звичайної питної води допомагає позбутися цього відчуття. Слідкуйте за тим, щоб щоденний обсяг рідини в вашому раціоні був не менше 2 літрів.
Худніть правильно – і результат обов’язково вам сподобається!
Читайте також: Як правильно схуднути
Перш ніж розпочати процес схуднення, радимо звернутися за консультацією до сімейного лікаря або ендокринолога та пройти обстеження.